חמישה טיפים להורים שרוצים שילדיהם יקבלו חינוך פיננסי טוב

ניהול תקציב משפחתי - איך ללמד ילדים

בתי הספר מלמדים את הילדים שלנו לא מעט דברים: שפה, אנגלית, מתמטיקה, תנ"ך, היסטוריה ועוד – אבל יש משהו חשוב מאוד שכמעט ולא נוכח במערכת החינוך הפורמלית – כסף. ליתר דיוק, חינוך פיננסי.

למרות שכל אדם יקבל לאורך חייו הבוגרים שלל הכנסות פיננסיות, ועל אף העובדה שכסף הוא אחד המשאבים החיוניים ביותר בעידן המודרני, אין כמעט או בכלל התייחסות לסוגיות כמו חיסכון, תקציב, אשראי, תועלת שולית פוחתת ועוד. הפתרון הוא לקחת אחריות בעצמנו על הנושא, והורים שמבינים זאת ורוצים לעזור לילדיהם לרכוש מיומנויות פיננסיות מוזמנים להיעזר בטיפים הבאים.

1. לנצל הזדמנויות שונות בחיי היומיום

כולנו מקבלים כאמור החלטות פיננסיות רבות מדי יום, ולכן יש גם הזדמנויות רבות למנף אירועים שגרתיים לטובת חינוך פיננסי. לדוגמה: אתם בחוף הים עם הילדים והם רוצים ארטיקים. במחיר של 2 ארטיקים בקיוסק שעל החוף תוכלו סביר להניח לקנות חבילת ארטיקים שלמה בסופרמרקט ובפרט אם אתם מבצעים רכישות גדולות במקום זול. במקום להגיד לילדים "לא", אפשר לספר להם מהו המחיר של אותו מוצר בשני הלוקיישנים השונים ולתת להם לבחור בין סיפוק מידי לבין כמות גדולה יותר בהמשך (וכמובן להבהיר שהם באים אחד על חשבון השני משום שאחד הכללים הבסיסיים של כלכלת המשפחה הוא שתקציב המותרות אינו אינסופי).

2. עידוד לחיסכון

חיסכון הוא אחד הכלים האפקטיביים ביותר בעולם הפיננסי לטובת שיפור רמת החיים. אמנם בטווח הקצר נדרש ויתור על חלק מההכנסה ועל סיפוקים מידיים, אבל בטווח הארוך, בזכות התשואה על חסכונות והשקעות, זוהי מדיניות משתלמת.

למרות זאת המחשבה על ויתור בהווה פוגעת במוטיבציה לחסוך. דרך טובה ללמד את הילדים למה חיסכון הוא בכל זאת צעד חכם היא להציב יעד. היעד צריך להיות משמעותי עבורם אבל כזה שניתן להגיע אליו גם עם חיסכון צנוע יחסית ומותאם כמובן לגיל הילד או הילדה. בדרך כלל יעד שניתן להגיע אליו תוך מספר חודשים לא רב יהיה אפקטיבי מאוד – למשל גיטרה, קונסולת משחק נחשקת, סמארטפון חדש וכו'. 

אחרי שבוחרים יעד מגבשים ביחד תוכנית חיסכון מתאימה ואז עוקבים אחרי הצטברות הכסף עד להגשמת החלום. בדרך זו הילדים לומדים שוויתורים קטנים יכולים תוך זמן לא רב לשדרג במידה ניכרת את המציאות שלהם.

3. ניהול תקציב

אחת השאלות שמבוגרים רבים מתלבטים בהן היא איך לצאת מחובות. התשובה הטובה ביותר היא פשוט להיכנס לחובות, וכדי להצליח לעמוד במשימה הזו נדרשת מיומנות בסיסית בניהול תקציב. כדאי מאוד להרגיל את הילדים מגיל צעיר ככל האפשר לבדוק מהם המשאבים העומדים לרשותם (דמי כיס, מתנות מהסבתא וכו') ובהתאם מהן האפשרויות. החל מסביבות גיל 13-14 כבר אפשר להעניק דמי כיס חודשיים ולהעביר את האחריות על ניהול התקציב האישי של הנער או הנערה אליהם (כמובן תוך ליווי וייעוץ). האחריות תסייע להם להפוך למבוגרים שמתנהלים לפי תקציב מסודר ולא יוצרים לעצמם חובות.

4. הסברים מפורטים לגבי מבצעים והאם הם משתלמים באמת

כל קנייה, גם בחנות פיזית וגם אונליין, היא קרש קפיצה לחינוך פיננסי ובפרט להסברים לגבי הדרך הנכונה לבחון כדאיות של מוצר כזה או אחר. כך למשל תוכלו ללמד את הילדים ש"50% הנחה" לא בהכרח הופכים את המוצר לזול או משתלם, איך לחשב מחיר של מוצרים לפי הגודל שלהם, איך לבדוק יחס עלות תועלת ועוד.

5. דוגמה אישית

חינוך ילדים בכל התחומים מחייב דוגמה אישית. בסופו של דבר הילדים שלנו מושפעים מהמעשים שלנו הרבה יותר מכפי שהם לומדים ממה שאנחנו אומרים להם. בהתאם הטיפ החשוב ביותר הוא הקפדה על ניהול תקציב משפחתי לפי העקרונות שתרצו להנחיל לילדים, כולל שמירה על איזון בין הכנסות להוצאות, צמצום הצריכה (צעד נכון גם בהיבט האקולוגי) וגיבוש תוכנית שתייצר את המשאבים הדרושים לטובת תוכניות גדולות.

GIL_ORLY-18-22-min

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר"

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר" של סוד הכסף

icon-05-min