איך חובות משפיעים על היחסים בין בני המשפחה?

התנהלות נכונה של כלכלת משפחה

חובות ומצוקה כלכלית הם אחד הגורמים העיקריים שגורמים למתחים בין בני המשפחה. חובות מעלים מאוד את שיעורי הגירושין ואת תחושת המתח והחרדות בבית. חובות גורמים להורים להרגיש חסרי סבלנות ביחסיהם עם הילדים ולעיתים הדבר מלווה אפילו עם תחושות של זעם ואובדן שליטה. אבל הבשורות הטובות הן שאפשר לנצח את החובות. אפשר לעשות זאת ביחד, כמשפחה. ואפילו הדרך לשם, כאשר היא נעשית בשיתוף פעולה, משפרת מאוד לטובה את היחסים בין כל בני המשפחה. 

היועץ הכלכלי הבכיר והמנוסה גיל אורלי שהוביל עד כה אין ספור משפחות לנקודה טובה יותר בחיים יסייע גם לכם.  כאשר גם אתם תדעו איך לנהל תקציב משפחתי ותראו את ההתקדמות, כל הדינמיקה המשפחתית תהיה הרבה יותר טובה ומוצלחת. 

לשים גבולות – סמכות הורית וכלכלית 

לא לחינם אנו מדברים על לימודי כלכלת המשפחה ולא על לימודי כלכלה. בחיים הפרטיים של כולנו, המשפחה היא דבר חשוב ומרכזי וכלכלת המשפחה איננה מנותקת מעקרונות חינוכיים חשובים. התנהלות כלכלית נכונה ברמת המשפחה עובדת בין היתר על היכולת ללמוד איך לשים גבולות. מחקרים מראים שהילדים כיום סובלים מאוד כאשר הוריהם לא מקפידים לשים להם גבולות ומתירים להם לעשות ככל העולה על רוחם. כולנו צריכים גבולות במידה כזאת או אחרת, משום שגבולות מביאים סדר, ביטחון וודאות. יודעים מה מותר  ומה אסור. ופה בדיוק עומד עיקרון חשוב של ניהול כלכלת המשפחה. העיקרון הזה אומר שהורים צריכים לשים לילדים גבולות, אך גם לשים לעצמם גבולות. הילד לא צריך לקבל תמיד את המותגים הכי יקרים, את הצעצועים הכי יקרים, את הג'ינסים הכי יוקרתיים. אבל מה שנכון לילדים נכון גם להורים. לא צריך לקנות את הרכב הכי יקר, את הרהיטים הכי יקרים, את המותגים הכי הכי. כאשר שמים גבולות וקובעים תקציב, מחזירים את השליטה לחיים. תוך כדי כך, מביאים לשיפור הדרגתי ויציב בכלכלת המשפחה. 

משימה כלכלית וגיבוש משפחתי 

בכל משפחה יש מישהו שמוטרד יותר מהחובות ואחרים שמרגישים שהנושא פחות נוגע להם. אבל למעשה, ההתמודדות היא עניין משפחתי. חשוב שכל המשפחה תשב ביחד ותבין שזו משימה משותפת וכולם צריכים להבין מה המצב כיום ולאן רוצים להגיע. כמובן, לא צריך לשתף בהכל, למשל אם הילדים קטנים מאוד, אבל אין צורך להסתיר את הכל או להעלים את העובדה שיש חובות. עצם העובשה ששואלים ביחד איך לצאת מחובות וכל אחד נותן כתף ככל יכולתו, יש לזה הרבה משמעות. קודם כל, אין תחושה שמישהו אחד נושא את כל העול על כתפיו. בנוסף, כאשר כולם מודעים ועושים, הגיבוש המשפחתי הופך למנוע חיובי והאווירה בבית מאוד משתפרת. 

שיתוף משפחתי יכול להתבצע בעזרת דיון משותף, עד דרכים להוציא פחות או אפילו להרוויח יותר. אפשר לשמוע ולהתחשב בדעות של כולם, כאשר המטרות הן מאוד ברורות:

  1. המשפחה רוצה וצריכה לבזבז פחות ולחסוך יותר. 
  2. המשפחה בוחרת ביחד יעדים כלכליים שיעשו טוב – למשל לחסוך לחופשה בחו"ל, לחסוך לטובת השקעה כלכלית, לחסוך בשביל לסגור את המינוס. 
  3. לא מבזבזים כסף בלי לחשוב. מותר לפעמים לבזבז, אבל רק בסכום חודשי שהמשפחה תעמוד בו. למשל, אף אחד לא אומר שצריך מסעדה שלוש פעמים בשבוע או אפילו פעם בשבוע אם כרגע אין מספיק כסף. 
  4. אם הילדים בוגרים למדי ויכולים לעזור בבית או אפילו להרוויח בעצמם את דמי הכיס, אפשר לשקול זאת.
  5. אפשר לבלות כמשפחה מפעם לפעם, בבילויים חינמיים או מוזלים – ועדיין ליהנות מהחיים. 
GIL_ORLY-18-22-min

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר"

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר" של סוד הכסף

icon-05-min
דילוג לתוכן