חסכתם הון עצמי לקניית דירה? זה מה שחשוב שתדעו כשאתם מתכננים רכישת דירה ראשונה

רכישת הדירה הראשונה בחיים היא גם הצעד הפיננסי החשוב ביותר והמורכב ביותר, בחייהם של מרבית האנשים. אם פניתם לבנק כזה או אחר כדי לבקש משכנתא, בוודאי כבר הסבירו לכם שחייב להיות לכם הון עצמי די נכבד. אם לא כן, אף בנק לא יסכים לאשר לכם משכנתא ראויה לשמה. במידה והצלחתם לחסוך הון עצמי לטובת רכישת הדירה הראשונה, יש כמה דברים שטוב שתדעו. 

מה זה תמהיל משכנתא 

משכנתא היא סוג של הלוואה, לטווח ארוך ובסכומים משמעותיים פי כמה וכמה לעומת הלוואות רגילות. אבל מה שבאמת מיוחד לעומת הלוואות רגילות שאתם אולי מכירים, זה שמשכנתא נהוג לשלב – לבנות תמהיל. 

תמהיל משכנתא זה המונח המקצועי שמתאר הרכב מאוזן של מסלולי משכנתא. ההרכב הזה מאפשר להשיג את הפתרון האופטימלי עבורכם, בהתאם לתנאי שוק משתנים, לפעמים סביבת ריבית משתנה ומאפיינים אישיים ושיקולים רבים נוספים. תמהיל לדוגמא כולל מרכיב של משכנתא פריים, משכנתא ריבית קבועה ועוד מרכיב של מסלול של ריבית משתנה עם תחנות יציאה בכל כמה שנים. אבל, לא חייבים בהכרח שכל מרכיב יהיה בסכום דומה לאחרים (כלומר יחס של שליש, שליש, שליש). 

לקנות דירה בכל מחיר? תלוי במחיר 

לקראת קניית הדירה הראשונה שלכם, חשוב לעשות חושבים ולבדוק באמת מהי היכולת הכלכלית שלכם. העובדה שיש משכנתאות יחסית זולות, לא אומרת שתוכלו להרשות לעצמכם דירה בכל מחיר. כדאי להיזהר מדירות יקרות מדי, שעלולות להכניס אתכם למלכודת דבש. 

העיקרון הוא להתייחס לכושר ההחזר הנוכחי שלכם וגם למרכיבי הוצאות שאולי לא קיימות כיום אך יהיו קיימות בעתיד (למשל הבאת ילדים לעולם או עלויות הקמת עסק). אם תקנו דירה יקרה מדי, התשלום החודשי עלול בשלב מסוים להעיק עליכם ותגלו שאתם מתקשים לעמוד בו. מי שנקלע למצב שבו המשכנתא נכנסת לפיגור, עלול להפסיד את הבית. אם קונים דירה במחיר שתואם את היכולת הכלכלית האמיתית שלכם, תוכלו לעמוד בהחזרים החודשיים בקלות. 

בדק בית – חשוב להכיר 

מי שגר בשכירות, פחות משנה לו אם בדירה ישנם ליקויי בניה מסוימים, בעיקר בהיבטים אסתטיים (כלומר ליקויים לא מסוכנים, ליקויים מסוכנים זה כבר סיפור אחר). אבל מי שמשלם ממיטב כספו על רכישת הדירה הראשונה, לא רוצה לקנות חתול בשק. יתכן שתופתעו לגלות, אבל תופעת ליקויי הבניה הרבה יותר נפוצה מכפי שמקובל להניח. וזכותו של רוכש דירה, להזמין שירות של בדק בית לפני חתימת חוזה. 

לאחר הבדיקה, תוכלו לדעת שלא מסתתרים ליקויים, שעליהם תגלו בשלב מאוחר יותר. במידת הצורך תוכלו לדרוש מהקבלן מראש לתקן את הליקויים על חשבונו. אפשרות נוספת היא שבשל הליקויים תוכלו להוריד את עלות הדירה ולהחליט בשלב מאוחר יותר, האם לתקן או לא (ישנם ליקויים שלא משפיעים על איכות המגורים ויש כאלה שכן).  

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min