איך החינוך הפיננסי שלך יכול להשפיע על הצלחת העסק שלך?

בישראל נפתחים מדי שנה כ-50,000 עסקים. רוב העסקים האלה מוגדרים כקטנים, כשבמקרים רבים מדובר על עסק משפחתי שמהווה הגשמה של חלום. בעל או בעלת העסק מצוידים בכישרון, סביר להניח שיש גם מוטיבציה גבוהה ומוכנות להשקיע זמן ומאמץ כדי להפוך את העסק למצליח. הבעיה היא שכל אלה עלולים שלא להספיק אם אין עוד משאב חיוני מאוד – חינוך פיננסי.

בהקשר זה כדאי לזכור שמערכת החינוך מלמדת אותנו דברים רבים: שפה, אנגלית, מתמטיקה, תנ"ך, היסטוריה ויש כמובן עוד מקצועות – אבל דו"ח עדכני שהוכן עבור מרכז המחקר והמידע של הכנסת מגלה שרק 8,000 תלמידים זוכים לחינוך פיננסי בכל שנה. בנוסף גם אלה שכן לומדים נושאים קריטיים לחיים כמו איך בונים תקציב מאוזן או איך יוצאים מחובות, עושים זאת בתוכניות לימוד מצומצמות של 5 שעות בלבד.

התוצאה: היעדר כלים חיוניים לחיים ובפרט כאלה שדרושים להתנהלות כלכלית מושכלת בעסק. יש שתי דרכים אפשריות לגשר על הפער – רכישת כלים אלה בקורס מתאים או קבלת סיוע מיועץ מנוסה – ומי שיבחר באחת מהן  יוכל לקדם את העסק ולהבטיח מקסימום רווחים ונחת.

תקציב מאוזן וצמצום הוצאות לא הכרחיות

בדיוק כפי שהבסיס של ניהול כלכלת המשפחה הוא תקציב מאוזן, כלומר שוויון בין ההכנסות להוצאות, כך גם הבסיס של ניהול עסק בהצלחה הוא בניית תקציב מדויק.

כשעושים זאת, ובנוסף מבצעים בקרה תקציבית שוטפת כדי לוודא שהתכנון הראשוני מיושם היטב וללא חריגות מהתקציב, התועלת כפולה: קודם כל הסיכון להיווצרות מצב שבו העסק נקלע לחובות ומתקשה לתפקד יהיה נמוך מאוד ואפילו אפסי. שנית, כשמתכננים תקציב ועוברים על כל סעיפי ההוצאות, קל יותר לראות את אלה הלא הכרחיות, כלומר ההוצאות שלא באמת מקדמות את העסק ולכן כדאי פשוט לוותר עליהן – ולנתב את המשאבים (המוגבלים בדרך כלל) למטרות טובות יותר.

זיהוי מוקדי הכנסות 

הצד השני של התקציב, ההכנסות, זוכה גם הוא למקסימום תשומת לב בעת בניית תקציב – ובזכות תמונת המצב המפורטת, העדכנית והקלה להבנה, אפשר לזהות מיד גם מוקדי הכנסות מרכזיים. כשבעל או בעלת העסק יודעים בדיוק מה מניב להם הכנסות משמעותיות, אפשר לבנות תוכנית פעולה מתאימה, כלומר לייצר את המוצרים או לספק את השירותים שיש להם ביקוש נרחב וששיעור הרווחיות עליהם הוא הגבוה ביותר. במקביל אפשר גם לוותר על אפיקים שגוזלים זמן יקר ואנרגיות רבות אבל לא מייצרים תמורה כספית מספיקה (אלא אם כן הם מניבים נחת או תועלת אחרת – אבל בכל מקרה זוהי החלטה שכדאי לקבל על סמך נתונים מפורטים ומלאים).

תמחור חכם

חינוך פיננסי בא לידי ביטוי בתפעול העסק בעוד היבט חשוב: תמחור. עבור עסקים רבים, בכל הענפים, זוהי נקודת תורפה ומקור לקשיים ואפילו הפסדים. חשוב לזכור שאנחנו חיים במציאות תחרותית מאוד, ולכן כל עסק נדרש להציג תמחור אטרקטיבי כדי למשוך לקוחות. מצד שני, מחיר נמוך מדי עלול להוביל לריבוי מכירות אבל לרווחיות נמוכה ואפילו להפסדים. כדי לשקלל את כל הנתונים והפרמטרים ולהגיע להחלטה המדויקת נדרשים כלים ספציפיים – שמהווים חלק בלתי נפרד מחינוך פיננסי.

פתרונות מימון משתלמים

אחד הכשלים העיקריים של ניהול תקציב ביתי הוא הסתמכות על פתרונות מימון יקרים מאוד מבלי להבין כלל את העלות שלהם. באופן דומה גם בעולם העסקים חשוב מאוד לבחור נכון את פתרונות המימון – למשל כשרוצים להרחיב את העסק, לעבור למקום חדש, לקנות ציוד משוכלל וגם כשיש קושי נקודתי בתזרים המזומנים. חישובי כדאיות מסוג אלה מחייבים גם הם רכישת השכלה פיננסית מתאימה, וכדאי מאוד להשקיע בכך משום שהתמורה לאורך השנים תהיה גבוהה מאוד.

GIL_ORLY-18-22-min

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר"

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר" של סוד הכסף

icon-05-min