טיפים לחינוך פיננסי של ילדים ובני נוער

חינוך פיננסי לנוער

ידע פיננסי הוא משאב יקר ערך במיוחד בעולם של היום. אמנם כסף הוא לא מטרה בפני עצמה אלא אמצעי, ואמנם הדברים החשובים ביותר בחיים – אינטראקציות עם בני אדם אחרים, תחושת משמעות – מגיעים בחינם, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש גם הנאות רבות שנדרש עבורן תשלום. בנוסף הצרכים הבסיסיים ביותר של כל אדם, ובפרט מחסה ומזון, עולים כסף (ובישראל – הרבה כסף!), ולכן ישנה חשיבות רבה לחינוך פיננסי כבר מגיל צעיר.

מערכת החינוך לא עושה זאת, ובהתאם האחריות עוברת אל ההורים – אחריות שיכולה להוות גם בסיס לפעילויות משותפות עם הילדים ו/או בני הנוער, כך שהתועלת תהיה כפולה ומכופלת.

"כסף לא גדל על העצים"

ההורים שלנו נהגו לומר לנו ש"כסף לא גדל על העצים", וסביר להניח שגם אנחנו נגיע בשלב כזה או אחר למשפט הזה או לגרסה דומה. האמירה עצמה חשובה, אבל המעשים משפיעים הרבה יותר, ולכן הטיפ הראשון לחינוך פיננסי בגיל צעיר הוא לעזור לילדים ולבני הנוער להבין שהשגת כסף כרוכה במאמץ. בהתאם כדאי לעודד בני נוער לצאת לעבודה, כמובן בהיקף משרה שיאפשר להם להמשיך ללמוד וליהנות מחיי חברה במקביל. למעשה ההורים יכולים אפילו להוסיף לשכר של בן או בת הנוער 10-20% כדי לדרבן אותם וגם לפרגן להם על המאמץ.

למידה דרך משחקים

בגילאים צעירים יותר אחת הדרכים האפקטיביות ביותר ללמידה היא דרך משחקים. יש לא מעט משחקים שמתבצעות בהם פעולות פיננסיות שונות, כשהדוגמה הטובה ביותר היא כמובן המונופול הוותיק והחביב. יש גם לא מעט משחקים אונליין שמחקים את החיים האמיתיים, ועם תיווך הורי מתאים הם יכולים להפוך לבסיס מוצלח לרכישת מיומנויות פיננסיות חיוניות.

דמי כיס מגיל צעיר

חינוך פיננסי מחייב תרגול בפועל, ולכן כדאי שלילדים יהיה כסף כבר מגיל צעיר, כמובן בהתאם לגילם. מסיבה זו מומלץ להתחיל להעניק דמי כיס שבועיים כבר לקראת הכניסה לבית ספר. בסביבות גיל 14-15 אפשר לעבוד לדמי כיס חודשיים – תדירות של אחת לחודש תחדד עוד יותר את הצורך בהתנהלות אחראית ותפתח כישורים פיננסיים. במקביל חשוב להעביר חלק מההוצאות לילדים – כמובן לא אוכל או תשלומים לבית ספר, אבל אם ילדה רוצה צעצוע או בן נוער חושק בנעליים חדשות למרות שכבר יש לו כמה זוגות, בהחלט כדאי לדרוש מהם לשלם מתוך דמי הכיס שקיבלו.

לעודד חיסכון

אחת ההמלצות החשובות ביותר של כל יועץ לכלכלת המשפחה היא לחסוך. חיסכון ממנף את הכסף הקיים ומאפשר להרוויח סכומי כסף נוספים על אלה שכבר הושגו בעבודה קשה, ובנוסף הוא מקנה שקט נפשי ויכולת להתמודד עם תקופות מורכבות ואפילו משברים (בין אם כאלה אישיים ובין אם משבר כלכלי כללי במדינה).

חיסכון הוא במידה רבה הרגל, ולכן כדאי להרגיל גם את הילדים ובני הנוער לחסוך. סיבה טובה נוספת להקדיש לכך זמן ותשומת לב היא שהיכולת לדחות סיפוקים, כך על-פי מחקרים רבים, היא איכות קריטית להצלחה בחיים. כשמתחילים להעניק דמי כיס לילדים רצוי לעודד אותם לחסוך חלק ואפילו לעזור להם לעשות זאת – למשל באמצעות בונוסים (בדיוק כפי שחיסכון של "גדולים" מייצר תשואה).

דוגמה אישית

הטיפ החשוב ביותר לחינוך פיננסי של ילדים ובני נוער הוא דוגמה אישית. כשההורים מתנהלים באחריות, כולל במידת הצורך על סמך תוכנית כלכלית למשפחה, גם הילדים לומדים את הקשר בין הכנסות להוצאות, את חשיבות ההימנעות מצבירת חובות, את העלות של כל הלוואה וגם את התועלת שבחיסכון.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף