דגשים חשובים למשפחה שרוצה לעבור ממינוס לפלוס, חסכונות והשקעות

משפחות רבות חיות במציאות של קושי כלכלי: לפעמים הן מתאמצות להחזיק את הראש מעל למים, ובכל פעם מחדש שוקעות אל מינוס מאיים, ולפעמים החובות כבר הולכים ותופחים וגובים מחיר יקר מאוד מכל בני המשפחה (ולא רק בהיבט הכספי אלא גם מבחינה רגשית). איך עוברים ממינוס לפלוס ומחובות לחסכונות? הדגשים הבאים יעזרו לכם לבצע ריסטארט חיוני.

לקחת אחריות

השלב הראשון בכל מהפך כלכלי וביציאה מעבדות פיננסית לחירות אמיתית הוא לקחת אחריות. קל מאוד להאשים את הממשלה, את עליית מחירי הדיור, את הבוס שלא מוכן לשמוע על העלאה במשכורת, את ההורים שלא סיפקו בסיס כלכלי איתן, את חוסר המזל ועוד שלל גורמים חיצוניים. יכול להיות שחלק מההאשמות נכונות – אבל האחריות היא שלנו. אם נתנהל באופן מושכל, המינוס יהפוך לפלוס ובמקום לשבור את הראש איך לסגור את המינוס נתלבט בין מכשירי השקעה שונים שיניבו לנו רווחים יפים. 

כשאנחנו לוקחים אחריות אמיתית, ומבינים שגם אם הנסיבות מורכבות, הכל תלוי בנו – אפשר לבנות תוכנית כלכלית למשפחה שתכלול התנהלות אחרת עם הכסף, ולכן גם תניב תוצאות שונות מכפי שהיה עד עכשיו.

להימנע מהלוואות לסגירת המינוס

מינוס שהולך וגדל עלול לחבל במידה ניכרת ביכולת שלנו לקנות את מה שאנחנו צריכים, או ליתר דיוק את מה שאנחנו מאמינים שאנחנו צריכים. במצב כזה יש פיתוי גדול לקחת הלוואה שתסגור את המינוס ולכאורה תאפשר לנו להתמודד עם הקושי הכלכלי בלי המשקולת שלו וכשמתחילים מאפס. בפועל, ההלוואה רק הופכת את המשקולת לכבדה יותר, וזאת מהסיבה הפשוטה שצריך להחזיר את ההלוואה (גם אם היא נפרסת לתשלומים רבים ואפילו כשיש דחייה במועד התחלת ההחזרים).

בכל מקרה הלוואה אינה תחליף לתוכנית כלכלית ולשינוי התפישה. במקרים מסוימים איחוד הלוואות עשוי להוזיל את העלות שלהן ולעשות סדר בבלגן, ולפעמים כדאי לקחת הלוואה לצורך צמיחה כלכלית (למשל עבור פתיחת עסק שיש לו היתכנות אמיתית להצלחה) – אבל מומלץ בחום לעשות זאת רק בעזרת יועץ כלכלי למשפחה שיבחן את מידת הכדאיות של ההלוואה וגם יסייע לבחור הלוואה בתנאים מיטביים.

לצמצם הוצאות לא הכרחיות

עוד דגש חשוב לכל משפחה שרוצה לעבור ממינוס לפלוס ומחרדה כלכלית לשלווה הוא צמצום הוצאות שאינן הכרחיות. זהו גם מכנה משותף לכל המשפחות ששקעו בחובות: תמיד, אבל תמיד, ישנן הוצאות מיותרות. כדי לזהות אותן, נדרש מיפוי מדויק של כל שקל שיוצא מהכיס או מחשבון הבנק – כולל הוצאות קטנות ולכאורה זניחות (שעלולות להצטבר לסכומים משמעותיים). רישום מפורט של כל ההוצאות, כולן, הקבועות והמשתנות, מאפשר לאתר כל סעיף שאינו חובה ושלא באמת מצדיק את הכסף.

בפרט מומלץ לבחון הוצאות על ביטוחים (במקרים רבים ניתן למצוא כפל ביטוחים וגם פרמיות גבוהות שאפשר להוזיל בלי לפגוע בהיקף הכיסוי), הוצאות על מזון (ובכך גם למנוע בזבוז – מחקרים מוכיחים שאנחנו זורקים רבע (!) מהאוכל שאנחנו קונים), עמלות בבנק (חשוב להתמקח) ובגדים.

למצוא מקורות הכנסה נוספים

במקביל לצמצום ההוצאות הלא הכרחיות, רצוי מאוד להגדיל את ההכנסות. העלאה במשכורת, עבודה נוספת, פתיחת עסק קטן במקביל למשרה הקיימת (עם אופציה להתפרנס רק ממנו בעתיד), מציאת לקוחות חדשים לעסק משפחתי – כל אלה ישנו את המאזן ויקדמו את היציאה מהמינוס. צעד חשוב נוסף הוא חיסכון. כסף שמופנה לחיסכון הוא כסף שמניב תשואה, ולכן מגדיל את הכנסות המשפחה. גם חיסכון צנוע יחסית, אבל קבוע, מצטבר לסכומים משמעותיים וביחד עם התשואה (אם הושקע בחוכמה) יהפוך לנכס של ממש.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min