מה שונה בין ההתנהלות הכלכלית של משפחות שאין להן חובות לזאת של משפחות שנמצאות בחובות תמידיות?

רוב המשפחות בישראל נמצאות ברגע זה במינוס בבנק. זו לא השערה, זו עובדה. הבנקים מרוויחים הון עתק בזכות העובדה הזאת. יחד עם זאת, יש משפחות שאין להן חובות. תאמינו או לא, המשפחות הללו מצליחות להתנהל לא רק בלי הלוואות, אלא אפילו בלי להיות במינוס בבנק. אם אתם מרגישים שאתם נמצאים בחובות נון סטופ, בואו להבין מה בהתנהלות הכלכלית עושה את ההבדל. אין אפשר לצאת מהחובות כמו המשפחות שפיצחו את השיטה ומתנהגות על פי הרגלים שלא יוצרים חובות. גם אתם יכולים. 

פסיביות לעומת אקטיביות 

משפחות שנמצאות כל הזמן בחובות, מתנהלות בנקודה הזאת בצורה מאוד פסיבית. הן בדרך כלל מניחות שאין דרך שתאפשר להן יציאה מחובות. המשפחות הללו מניחות שככה זה אצל כולם ואין מה לעשות. משפחות שאין להן חובות לא מקבלות את החובות כמצב נתון. הן לא פסיביות אלא אקטיביות. וזה הדבר העקרוני הראשון – להבין שיש מה לעשות וחשוב לעשות. מי שלא מרים את הכפפה, יישאר בחובות וימשיך לשלם כל כך מחיר כבד. 

הרגלים קיימים לעומת שינוי הרגלים 

משפחות שקורסות תחת החובות, ממשיכות שוב ושוב להתנהל לפי אותם הרגלים קיימים. משפחות ללא חובות לא מהססות לשנות הרגלים, כאשר מרגישים צורך בכך במובן הכלכלי. זה אומר שאם צריך, לוקחים יועץ כלכלי פרטי. היועץ עוזר למפות את ההרגלים הקיימים, שגורמים להישאר באותו המקום. אחר כך בא השינוי. 

וזו עוד עובדה עקרונית – אי אפשר להגיע למציאות אחרת, כאשר ממשיכים להתנהג בדיוק באותו הדרך. זה נכון לא רק בכלכלה מעשית. מי שרוצה לדעת לנגן בפסנתר, צריך ללמוד. אם רק ממשיכים לרצות אבל לא מוצאים את הזמן לכך, שום דבר לא ישתנה. 

חוסר התמדה לעומת נחישות והתמדה 

יש הרבה כלים שאפשר לקבל במסגרת קורס כלכלת המשפחה, שיכולים ללמד אנשים לצאת מחובות ולהשתחרר מקושי כלכלי אחת ולתמיד. אבל צריך להבין שקיים עוד הבדל יסודי בין משפחות שמצליחות לאלה שלא. משפחות שלא יוצאות מהחובות, הן כאלה שלא מתמידות. משפחות שלא נמצאות בחובות, ללא הלוואות, בלי מינוס בבנק ובלי הוצאה לפועל, הן משפחות שממשיכות להתנהל בצורה נכונה והגיונית פיננסית. זה לא התנהגות אחראית חודש כן וחודש לא. צריך לנהל התנהלות אחראית מבחינה כלכלית, החודש, בחודש הבא, בחודש אחר כך, בשנה לאחר מכן וכן הלאה. אבל יש בשורה: עם הזמן, ההתמדה לא נעשית קשה יותר אלא להפך. ההתמדה והנחישות הופכים להרגל. 

“יהיה בסדר” לעומת ניהול תקציב

משפחה שנמצאת בחובות פועלת על פי צורת חשיבה ישנה, של “יהיה בסדר”. במקרה הפחות טוב, המשפחה הזאת תתעלם מהמציאות, תזרוק את המכתבים מהבנק, תתעלם מצ’קים שחוזרים, תמשיך לקחת הלוואות עד שהבנק יגיד סטופ או חלילה יעקלו את הרהיטים או ימכרו את הבית כי המשכנתא בפיגור. 

משפחה שלא נמצאת בחובות, מתנהלת תחת תקציב. זאת אומרת לדעת מראש, בקירוב אם לא במדויק, כמה כסף מוציאים בחודש על בגדים. כמה כסף מוציאים בחודש על חינוך לילדים. כמה כסף שמים בצד, למקרה ותהיה איזו הוצאה לא צפויה כגון בגלל קלקול ברכב או תקלה במכונת הכביסה או צורך במורה פרטי לילד. כך מתנהלים כאשר לא רוצים לקחת הלוואות ולא רוצים טובות. 

לחשוב על היום לעומת לחשוב על העתיד 

כדי לשים סוף לחובות, יש עוד דבר אחד. מי שחי עם חובות חושב כל הזמן איך לסגור את החודש. משפחה שאין לה חובות יכולה לחשוב על העתיד. כך אפשר להשתמש בהשקעות, כדי לחזק את הבסיס הפיננסי המשפחתי ולצבור הון. 

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min