ניהול תזרים מזומנים לטווח הקצר והארוך

בסיס הפעילות בכל עסק הוא ניהול תזרים מזומנים לטווח הקצר והארוך וזאת כדי שהפעילות הפיננסית תתנהל על פי המסגרת שהכתיב הבנק התואמת את הפעילות העסקית.

תזרים מזומנים 

תזרים מזומנים הוא דוח מפורט שבו מופיעים הנתונים הכספיים הן בחובה והן בזכות. הדיוק בדוחות הללו הוא זה שמוביל את מנהל העסק לניהול תקין של הפן הפיננסי שהוא אקוטי.

טור הזכות בתזרים המזומנים 

בטור של הזכות נרשמים כספים שהתקבלו מלקוחות בהמחאות דחויות וזאת על פי מועדי הפירעון של כל המחאה. כמו כן רושמים נתונים של העברות בנקאיות על פי סכומים ותאריכים שלקוחות שונים אמורים להפקיד בחשבון הבנק. בנוסף לכך נרשם צפי הכספים שאמור להיכנס מחברות כרטיסי האשראי או חברות הסליקה, על פי המועדים הקבועים שנקבעו איתם, אחת לחודש, אחת לשבוע, אחת ליום וכו’. 

טור החובה בתזרים המזומנים 

בטור החובה נכללות כל ההוצאות של העסק, הן ההוצאות הקבועות שאינן משתנות בכל חודש או שהן בסכומים דומים, כמו לדוגמה שכר דירה, משכנתא, חשמל, ארנונה, מים, ביטוח, צריכת דלק, הוצאות משרדיות כמו ניקיון ועוד. 

מעבר לכך רושמים גם את ההוצאות הלא צפויות כמו מוסך, מחשוב ועוד ומעדכנים בטבלה כל הוצאה כזו מהו התאריך שיש לשלם אותה. 

תמונת מצב פיננסית 

את הטבלה הזו מכינים בדרך כלל לחמישה חודשים קדימה בעזרת יועץ פנסיוני או פיננסי וכל הזמן מעדכנים בה את הנתונים על פי המכירות מצד אחד והמחויבויות הכספיות השונות מצד שני. בסופו של דבר נוצרת תמונה ברורה לחלוטין על הצפי של מצב חשבון הבנק בכל יום וכך מנהל העסק ערוך לכל תרחיש אפשרי.

היערכות לימים ספציפיים 

כאשר רואים בתזרים שבתאריך מסוים תהיה חריגה מהמסגרת, נערכים לכך מראש וזו בדיוק המטרה של ניהול תזרים מזומנים לטווח הקצר והארוך. לכן מבצעים פעולות שונות שיזרימו כספים לחשבון הבנק בימים הבעייתיים, כמו העברת כספים מחשבון בנק אחר של החברה, ניכוי המחאות, הלוואה, הגדלת מסגרת לפרק זמן קצר או כל רעיון אחר. 

המטרה היא לא ליצור מצב שבו היתרה היא גבוהה מהמסגרת, כיוון שדבר זה עלול לגרום להחזרי המחאות, החזרי הוראת קבע ופעולות שישליכו באופן משמעותי על ההתנהלות של החברה ועלולים לגרום לה לנזקים שהם לעיתים בלתי הפיכים.

לכן כל מנהל נמצא עם היד על הדופק, בוחן בכל יום את מצב ניהול תזרים מזומנים לטווח הקצר והארוך ופועל בהתאם. 

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min