אילו מיסים כדאי שתכירו בשוק ההון?

השקעה בשוק ההון היא כבר לא עסק של עשירים ואוליגרכים בלבד, מדובר על פעולה שיכולה להיות רלוונטית בהחלט לקבוצה גדולה של ישראלים. השקעה בשוק ההון, בייחוד בימים בהם שוק הנדלן עולה בצורה דרמטית, היא הדרך של צעירים רבים להשקיע סכום כסף בתחילת החיים ולצפות לתשואה זו או אחרת בעתיד, שוק ההון הוא גם אופציה להשקעה עבור בעלי עסקים, מי שיש להם כבר נכסים ורוצים להגדיל את הרווחים שלהם, במילה אחת, שוק ההון פשוט מתאים לכולם. 

אבל, השקעה בשוק ההון, משנת 2003 היא השקעה שהמרוויחים ממנה נדרשים לשלם מס הכנסה בשיעור מסוים, תלוי במקרה. במאמר הבא נדבר על החשיבות שיש בהכרה בשיעורי המס אותם תדרשו לשלם ואיך אתם יכולים לצמצם את המחיר שתשלמו בסופו של דבר. 

למה חשוב להבין במס אותו תשלמו על ההשקעות שלכם 

מס הכנסה הוא מנגנון שמאפשר למדינה להתפתח על ידי גביית מיסים מאזרחים עובדים והשקעה בתשתיות. כלומר, מדובר על תקנה של המדינה המגובה בחוק, שמגדירה בדיוק כמה כסף כל אזרח ישלם למדינה, מכספו הפרטי. משום שמדובר על שורה של חוקים, אנחנו צריכים להבין כי יש ניואנסים בתוך המערכת הזו. למשל, יש מערכת שלמה של חוקים שנועדה להגדיר אילו הוצאות נחשבות להוצאה מוכרת, יש מערכת שעוסקת במי זכאי לנקודות זכות שיפחיתו את תשלומי מס ההכנסה אותם ישלם ועוד. 

גם כאשר אנחנו מדברים על השקעה בשוק ההון, אנחנו צריכים להבין כי יש מנגנונים שיכולים לעזור לכם, המשקיעים, להוריד את נטל המס אותו תדרשו לשלם. ההמלצה היא לפנות לאיש מקצוע, עורך דין מומחה למיסוי ושוק ההון בשביל להצליח להבין את החומר היטב ועל מנת שתוכלו ליהנות מהזכויות המגיעות לכם על פי חוק. הוא זה שיעזור לכם להבין איך אתם יכולים לנהל את הכסף שלכם באופן כזה שיאפשר לכם לשלם כמה שפחות ולהרוויח כמה שיותר. 

מה קובע החוק בנוגע למס על רווחים בשוק ההון 

מדובר על תחום רחב, אנחנו כמובן לא יכולים לגעת בכל האמור בו בתוך מאמר קצר. אבל, אנחנו כן נגיד כי החוק קובע כי משקיעים פרטיים, אלו שלא מחזיקים במניות שליטה, צריכים לשלם בין 15%-25% מס על הרווח כתוצאה מהשקעה בשוק ההון. את המס גובים בעת ביצוע פעולה זו או אחרת. למשל, אם אתם מחזיקים באג”ח ממשלתי, כל עוד אתם מחזיקים בנכס, לא תדרשו לשלם עליו מס. אבל, ברגע המכירה, כאשר הכסף נכנס לחשבון, זה הזמן לשלם את המס על הרווח. בדרך כלל, מס הכנסה לא גובה את הסכום לאורך השנה כולה, אלא, בסוף השנה, לאחר שרשות המיסים תקבל את הדוח השנתי המתאר את ההכנסות שלכם במלואם, אז יגידו לכם כמה אתם נדרשים לשלם ורק אז תשלמו על אותה עסקה שעשיתם בזמן כזה או אחר לאורך השנה. ישנם מקרים, אם המשקיע מכר נכס פיננסי בהפסד, אז אפשר להתקזז בסוף השנה ומס הכנסה יקבע כי על המשקיע לשלם שיעור מס נמוך מהסכום שהיה צריך לשלם לו היו מסתכלים על שורת הרווח בלבד. 

תמיד טוב שיש מי שמסייע לכם 

אל תשכחו, הכסף שלכם הוא שלכם בזכות. אמנם, חשוב שהמדינה תגבה כסף מהאזרחים שלה, חשוב שיהיה מי שיבטיח כי יהיה למדינה מספיק כסף להשקעה בתשתיות. אבל, באותה הנשימה, חשוב לזכור כי מדובר על הכסף שלכם ואם יש חוקים שיכולים להגן עליכם לאורך הדרך, אתם זכאים להיעזר בהם. 

עורך דין מיסוי הוא מי שמצוי בפרטים ויכול לסייע לכם ולהושיט יד מקצועית לאורך הדרך. 

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min