מה חשוב לדעת בנושא צוואות וירושות בשביל שהמשפחה שלך תהיה מכוסה במקרה של אסון?

מוות של אדם אהוב הוא אירוע קשה עבור כל משפחה וההתמודדות אתו יכולה להפוך לעוד יותר מאתגרת כשמגיעים לשלב חלוקת נכסי המנוח ולהתמודדות עם בעיות בנושא ירושה. זו הסיבה שחשוב שתהיה צוואה תקפה ולפחות הבנה בסיסית של חוקי הירושה כדי להבטיח שמשפחתך מוגנת במקרה של אסון.

בעוד שחוק הירושה מספק תוכנית ברירת מחדל לחלוקת הרכוש, הוא לא בהכרח משקף תמיד את רצונותיו של הנפטר. בגלל זה חשוב לערוך צוואה תקפה בסיוע עורך דין מקומי, שמתאר כיצד יחולקו נכסיו של הפרט לאחר מותו. לא חייבים לפנות למשרד עורך דין ענקי בתל אביב בשביל לבצע את הפרוצדורה הדי פשוטה הזאת. אם אתם גרים בדרום, לדוגמא, עורך דין בבאר שבע שעוסק בתחום צוואות וירושות יוכל לייעץ לגבי הדרישות וההגבלות המשפטיות לעריכת צוואה, לסייע בניסוחו להבטיח שהוא מחייב ותקף מבחינה משפטית. 

מה יקרה במידה ולא מכינים צוואה?

ללא צוואה, חלוקת הנכסים תיקבע על פי כללי ברירת המחדל הקבועים בחוק הירושה התשכ”ה-1965, שמתייחס לחלוקת נכסיו של אדם שהולך לעולמו בהעדר צוואה. על פי החוק, אם הנפטר לא השאיר אחריו צוואה, נכסיו יחולקו בין יורשיו החוקיים בהתאם ליחסם עם המנוח. המשמעות היא שאם המנוח היה נשוי והיו לו ילדים, לבן/בת הזוג מגיע שליש מהנכסים, והיתר יתחלק שווה בשווה בין הילדים. אם לנפטר לא היו ילדים, לבן/בת הזוג מגיעים מחצית מהנכסים, והמחצית השנייה מתחלקת בין ההורים, האחים והאחיות של המנוח.

טיפים להימנעות ממלכודות נפוצות

אחת המלכודות הנפוצות בתכנון עיזבון היא אי עדכון הצוואה באופן קבוע. הנסיבות עשויות להשתנות עם הזמן וחשוב לוודא שהצוואה משקפת את רצונו הנוכחי של הפרט. לדוגמה, אם אדם מתחתן או יש לו ילדים, ייתכן שהוא ירצה לעדכן את צוואתו כדי לכלול את בני משפחתו החדשים.

מלכודת נוספת היא אי ציון כיצד ישולמו חובות ומיסים לאחר מותו של הפרט. אם הצוואה לא תטפל בסוגיות אלו, יתכן ונטל החובות יחולק באופן שונה ממה שהפרט רצה.

תכנון עיזבון: איך  להבטיח את הביטחון הכלכלי של המשפחה שלך?

תכנון עיזבון כולל יותר מסתם עריכת צוואה. חשוב גם לשקול היבטים אחרים של תכנון פיננסי, כגון פוליסות ביטוח חיים, חשבונות פרישה ותיקי השקעות. נכסים אלה צריכים להיבדק באופן קבוע כדי להבטיח שהם מתאימים למטרות ולעדיפויות שלכם.

איך לטפל בסכסוכים בנוגע לחלוקת הירושה?

סכסוכי ירושה יכולים להיות טעונים רגשית ויכולים להלחיץ מערכות יחסים בתוך משפחה. חשוב להתייחס למחלוקות הללו באמפתיה ובנכונות להתפשר. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בגישור או בוררות כדי לפתור את המחלוקת.

לסיכום

על ידי הבנת חוקי הירושה בישראל, עריכת צוואה בעזרת עורך דין מוסמך ופנייה לסיוע משפטי בעת הצורך, ניתן להבטיח שמשפחתך תהיה מוגנת במקרה של אסון. תכנון עיזבון הוא חלק חשוב בניהול פיננסי, ונקיטת צעדים לתכנון העתיד יכולים לספק שקט נפשי וביטחון ליקיריכם. 

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min