קניית דירה למגורים – מה חשוב שתדעו כשאתם מבצעים את העסקה היקרה ביותר בחייכם?

בקניית דירה למגורים, החיפזון עלול לעלות ביוקר. אז לפני שאתם משלימים את העסקה היקרה ביותר של החיים, רשמו לפניכם: אלה הדברים שאתם חייבים לדעת, לברר ולבדוק היטב.

לבחור עורך דין – לא טריוויאלי כמו שזה נשמע

עם כל ההוצאות של קניית דירה למגורים, זה נשמע טבעי שאנשים ינסו לחסוך קצת. למשל, לשכור עורך דין במחיר זול, או אפילו לוותר עליו לחלוטין (כאשר הקבלן מביא עורך דין). אבל הדברים רחוקים מלהיות כל כך טריוויאליים. קודם כל, אם אתם מסתפקים בעורך הדין של הקבלן, תביאו בחשבון שאין מי שבאמת בודק את החוזה בעין ביקורתית. רק עורך דין שלכם יוכל להעיר את תשומת לבכם לנושאים קריטיים. וזה לא הכל, ישנם עורכי דין שכלל לא מכירים את נושא הנדלן לעומקו. עדיף לשלם קצת יותר ולקחת עורך דין מקרקעין בחיפה שבאמת מבין בתחום, מאשר להסתבך בגלל עורך דין שלרוב מטפל בנושאים אחרים לגמרי (כגון בדיני משפחה או חוקי תעבורה). עורך דין שמייצג אתכם יבדוק שאין סעיפים מקפחים. הוא יוודא שתקבלו ערבויות כחוק ושתירשם לטובתם הערת אזהרה ואחר כך העברת בעלות.

משא ומתן – רק עם בעל הנכס

כאשר אתם מנהלים משא ומתן לגבי רכישת דירה, וודאו שאתם מדברים עם בעל הנכס. לכל הפחות, וודאו שאתם מדברים על מיופה כוח, עם ייפוח כוח משפטי מתאים. כבר היו מקרים מעולם שאנשים “קנו” דירות במחירים מפתים, אבל למעשה מדובר היה בעוקץ. ברוב המקרים הללו, הנוכלים שמו את היד על מפתח לדירה, אשר בעליה החוקי שהה בחו”ל.

לא חותמים לפני שיש אישור משכנתא

לפני שאתם חותמים על חוזה לרכישת דירה, וודאו שיש לכם אישור עקרוני למשכנתא. משמעות האישור הזה היא שהבנק בדק את מאפייני הנכס ואת כושר ההחזר שלכם, ואישר את הסכום שאתם צריכים. אם נתקעים לאחר חתימת חוזה ללא אפשרות לממן את הרכישה, בעלי הנכס עלולים לתבוע אתכם על הפרת חוזה ופיצויים כספיים. במידת הצורך, התייעצו עם יועץ משכנתא פרטי, כדי לשפר את תנאי המשכנתא שלכם.

זהירות – זיכרון דברים יכול לחייב אתכם

לעיתים בעל נכס יציע לכם לחתום על זיכרון דברים, מיד לאחר שראיתם את הדירה. פעם הניחו כי זיכרון דברים הוא בעל תוקף חלש יותר מאשר חוזה מחייב. אולם, בתי המשפט הבהירו, בשורה של פסקי דין, כי בתנאים מסוימים זיכרון דברים הופך להסכם שהוא חוזה מחייב. לכן, חתמו על זיכרון דברים רק כאשר אתם בטוחים שמצאתם את הדירה שאתם רוצים, במחיר שאתם יכולים לממן.

בדק בית, שתדעו שאין ליקויים

היעזרו בשירותי בדק בית, על מנת לוודא שלא קיימים ליקויי בניה חריגים בדירה או בבניין. כך תיכנסו לבית החדש שלכם, בראש שקט וללא תקלות.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min