מוותרים על החירות וחוזרים להורים -נוסחת הכסף מתחילה כאן

כיום כבר לא מרימים גבה, כאשר רווקים צעירים עוזבים את הדירות השכורות בעיר הגדולה, ואת החירות שדירה כזו טומנת בחובה, וחוזרים לחיות עם ההורים לתקופה של מספר שנים כדי לחסוך כסף.

כאשר חזרה לבית ההורים יכולה להיות שוות ערך ל-300,000 שקלים, זו בהחלט נקודה כבדת משקל, ששווה לחשוב עליה ברצינות. חירות אישית מול חירות כלכלית… כמה נקודות למחשבה לקראת חג החירות הקרב ובא

גיל אורלי

עודד (26), צעיר חדור אמביציה להצליח, חשב שמשכורתו כמנהל צוות שיווק היא ממש מצוינת – 7900 ¤ נטו, וזו רק ההתחלה. בעתיד, אם יתמיד וישקיע, הבטיחו לו במקום העבודה, תצמח ותעלה משכורתו, ותנאי עבודתו ישופרו לאין ערוך.

מכיוון שהימים היו ימי ההכנות לחג הפסח, חשב עודד שאין מתנה מוצלחת יותר עבורו לחגוג את חג החירות מאשר לעזוב סוף סוף את “הקן החם” – בית ההורים ברמת-גן, ולעבור לחיות בדירה שכורה משלו, שתהיה עבורו “דירת חלומות” כיאה לבחור צעיר ומצליח כמוהו.

לפי נוסחת הכסף הוא בדק ובחן, ובחר בסופו של דבר בדירה שכורה קטנה, שמחירה החודשי הוא 3500 ¤. הוא האמין שבזה יסתכמו הוצאותיו, מקסימום יוסיף עוד כמה מאות שקלים עבור ארנונה, חשמל ומים עניין שהאמין שהוא בהחלט יכול להרשות לעצמו כעת.

אך האמת טפחה על פניו. כאשר העריך את הוצאות מגוריו מחוץ לבית ההורים, הוא לא חישב הוצאות נוספות כמו תקשורת, מזון, חומרי ניקוי, כביסה, ועד בית, ועוד הוצאות שונות ומגוונות, שמדללות את התקציב כאשר עוברים לגור מחוץ לבית ההורים.

נוסף על כך, מובן שהוא גם לא חסך בבגדים נאים –הרי צריך להרשים את הבנות, לא? – וגם לא בבילויים, כי אם לא עכשיו אז מתי יבלה? גם את הרכב החליט לשדרג, כשהוצעה לו הצעה מחברת ליסינג, שנראתה לו קוסמת במיוחד.

בסופו של דבר, לאחר כארבעה חודשים בלבד של “חירות”, הבין שהמצב הרבה יותר גרוע משחשב בהתחלה, ועל אף המשכורת הטובה והבונוסים הוא בסופו של חודש מוצא את עצמו במינוס של כאלף שקלים. במקרה שלו נוסחת הכסף התבררה כמוטעית. 

עודד חש תסכול מכך שהמשכורת שלו נעלמת לו מבין האצבעות, על אף שהוא לא היה בזבזן במיוחד. הוא החליט לקחת את עצמו בידיים ופנה ל ייעוץ כלכלי.

ניתוח ההתנהלות הכלכלית, שנעשה עבורו, הראה כי באמצעות צמצום בהוצאות, כמו: הזמנת משלוחי מזון מוכן ואכילה מחוץ לבית, מעבר לתוכניות תקשורת טובות יותר, קיצוץ התשלום לכבלים וצמצום חלקי של הקניות ו”חגיגות” השופינג, הוא יגיע להוצאה של כ-5,300 שקל ויוכל לחסוך מדי חודש כ-2,600 שקל עבור העתיד בלי לוותר יותר מדי על חיים צעירים עם כל ההנאה והריגושים.

חזרה לבית ההורים

למרות זאת, עודד החליט שהוא רוצה לחסוך עוד יותר. האפשרות הפרקטית היחידה שעמדה בפניו הייתה לחזור ולחיות בבית ההורים ולחסוך מדי חודש כ-5,000 שקל נוספים.

לאחר הייעוץ בעזרת נוסחת הכסף הוא בדק וחישב, שפעולה זו עשויה להביא לכך שתוך ארבע שנים בלבד, לאחר שישתחררו כספי קרן ההשתלמות שלו, יהיה בידיו חיסכון משמעותי של כ-380,000 שקלים, שיעזור לו לרכוש דירת שני חדרים במקום טוב בשווי של כמיליון שקלים.

כאשר החזר המשכנתא יעמוד על כ-3,400 שקלים לחודש. ואם במהלך אותן ארבע שנים גם ימצא אהבה ובת זוג לחיים, החזר המשכנתא הזה יהיה זוגי והגיוני עוד יותר.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min