טעויות כלכליות נפוצות שחשוב להימנע מהן כשמקימים עסק ביחד עם קרובי משפחה

חלק גדול מאוד מהעסקים בארץ הם עסקים משפחתיים. מצד אחד יש יתרון משמעותי להקמת עסק ביחד עם קרובי משפחה ובמיוחד אם מדובר באנשים שסומכים עליהם בעיניים עצומות. האמון ההדדי מאפשר לצאת לדרך בראש שקט ומבלי לחשוש. מצד שני, לפעמים דווקא בגלל שמדובר בעסק משפחתי מבצעים טעויות כלכליות שהמחיר עליהן עלול להיות גבוה.

אי הפרדה בין חשבון הבנק של העסק לחשבון האישי

טעות נפוצה במיוחד בעסקים קטנים, ובפרט אלה המשפחתיים כשבני זוג מקימים ביחד עסק, היא להשתמש בחשבון הבנק המשפחתי גם עבור העסק. הסיבה לכך שמדובר בטעות, ואפילו קשה, היא שהיעדר ההפרדה בין ההוצאות האישיות לבין ההוצאות העסקיות לא מאפשר לראות את תמונת המצב המדויקת לגבי הרווחיות של העסק.

באופן דומה מתערבבות גם ההכנסות האישיות (למשל מדירה מושכרת או ממקורות אחרים) עם ההכנסות של העסק. התוצאה: אין איך לנהל תקציב משפחתי משום שקשה לראות נתונים ברורים, עדכניים ומדויקים לגבי ההוצאות וההכנסות של המשפחה, וקשה עד בלתי אפשרי לעקוב אחרי מצב העסק ולדעת אם הוא רווחי או שקוע בהפסדים.

הקמת עסק ללא תוכנית עסקית מפורטת

קרובי משפחה שמקימים עסק ביחד עלולים להלהיב אחד את השני, ולרצות להתחיל בפעילות תוך זמן קצר מאוד. כתוצאה מכך הם עלולים לדלג על אחד השלבים החשובים ביותר – כתיבת תוכנית עסקית מפורטת.

רק תוכנית עסקית מפורטת, וכמובן כזו שיש לה אחיזה במציאות, יכולה לספק תשובה לשאלה האם יש היתכנות אמיתית להפקת רווחים מאותו עסק מתוכנן. באופן טבעי כדאי גם לוודא שהרווחים מצדיקים את ההשקעה העצומה של משאבים שונים. אמנם כולנו רוצים להגשים חלומות, וכשמצליחים לעשות זאת ישנה תחושת סיפוק אדיר, אבל אסור לוותר בדרך על בוחן מציאות קפדני.

בנוסף, תוכנית עסקית היא גם בסיס מצוין לתובנות משמעותיות לגבי התנהלות העסק בכל ההיבטים החשובים, כך שהיא מגדילה את סיכויי ההצלחה. לצורך כתיבת התוכנית העסקית מומלץ להיעזר במי שזו המומחיות שלו בדיוק כפי שרק בוגרי לימודי כלכלת המשפחה יכולים לעזור למשפחה להתנהל באופן אופטימלי מבחינה פיננסית.

אי הגדרת תחומי אחריות ברורים לכל אחד

כשמקימים עסק עם קרובי משפחה יש כאמור רמת אמון גבוהה בין השותפים. אמון הוא כמובן מפתח חיוני להובלת עסק ובמיוחד כשהוא חדש, אבל כדאי מאוד להימנע ממצב שבו האמון הוא תחליף להסכם מסודר – הסכם שמבהיר מהן המחויבויות של כל אחד מבעלי העסק ומהם תחומי האחריות שלו. בנוסף כדאי לכלול בהסכם זה גם התייחסות לדרך שבה ינוהל העסק לרבות במצבי משבר. כך למשל כדאי לסכם מראש על תשובה לשאלה כמו כיצד תתבצע יציאה מחובות והאם במצב כזה השותפים יכניסו עוד כסף לעסק מהכיס שלהם. כשלא מבהירים מראש את הפעולה המוסכמת בכל מצב, נשאר פתח לקונפליקטים של ממש שעלולים להתפרץ ברגע לא מתאים במיוחד.

פתרונות מימון יקרים מדי

הקמת עסק ע"י קרובי משפחה עלולה להסתיים בנפילה לעוד בור נפוץ: תשלום סכומי כסף גבוהים מאוד עבור פתרונות מימון לא נכונים. כך למשל לקיחת הלוואה בסכום גבוה יתר על המידה עלולה להכביד על התקציב השוטף, וגם עלות מופרזת לפתרון מימון בסכום נכון מייצרת קושי תפעולי. 

בור דומה הוא התרוקנות קופת העסק בשלב מוקדם בגלל היערכות לקויה שלא השאירה מספיק כסף לתפעול העסק בחודשים הראשונים לאחר הקמתו (ועד שההכנסות יהיו גבוהות מספיק). בהתאם כדאי להיעזר בשירות  ייעוץ פיננסי אישי ועסקי לטובת מציאת פתרונות מימון משתלמים באמת.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף