טעויות כלכליות שמכניסות אותנו למינוס

סדרת הטעויות הראשונה מתייחס למשכורת שלנו, המשמשת עבור רובנו כמקור ההכנסה היחיד.

1. מתעלמים מהממוצע
המשכורת שלנו משתנה בסכומיה במהלך השנה עקב ניכוי ימי מחלה או חופש או בזכות בונוסים מיוחדים שקיבלנו. מכיוון שיש שונות בין הסכומים הנרשמים בתלוש מדי חודש, עלינו להעריך את היכולת הכלכלית שלנו בהתאם למשכורת הממוצעת שלנו. הבעיה היא שרוב האנשים מתייחסים להכנסות השיא שלהם ומתעלמים מהפרשים של מאות שקלים בינה לבין החודש הממוצע.

הבעיה אף מחריפה אצל עצמאים, שאצלם יש חודשים טובים יותר וחודשים טובים פחות, והיא יוצרת את הבסיס להוצאות גבוהות מדי ולכניסה לחובות. מסיבה זו, חשוב להגדיר את ההוצאה הממוצעת על פי ממוצע הרווחים של שלושת החודשים האחרונים ולהתנהל לפיו.

  1. מתכננים על כסף שלא זמין לנו
    כאשר אנו מתחילים להניח שנקבל בונוס או העלאה וכאשר מתחילים להשקיע בקרן השתלמות, אנו מתחילים כבר לתכנן מה נעשה עם הכסף הזה ומשתמשים בו עוד לפני שראינו אותו בחשבון שלנו. הגדלת סכום ההוצאות לגובה התוספת הכלכלית המשוערת, יכולה להכניס אותנו למינוס עמוק במקרה בו הציפיות שלנו לא מתגשמות או מתגשמות רק חלקית, וסכום הכסף שנקבל נמוך מששיערנו.

גם כאשר אנו לא בונים על ההעלאות שכר, אנו נוטים לבנות על ירידה בהוצאות העתידיות, כמו למשל הפסקת התשלום לגן הפרטי של הילד, עוד לפני שזה קורה, וכבר מעמיסים על עצמנו התחייבויות אחרות, בלי לדעת כמה נשלם באמת כאשר הזמן המשוער יגיע.

  1. ממשיכים כרגיל גם כשהמצב מורע
    גם במקרים בהם יש הרעה זמנית ברמות ההכנסה כמו למשל בתקופת מעבר לחצי משרה, פיטורין, חודשים קשים אצל עצמאים וכן הלאה, רוב המשפחות ממשיכות להתנהל כרגיל ולשמור על רמת ההוצאות לה התרגלו. במצב זה, מה שהיה בעבר חוב שניתן להתמודד איתו הופך לחוב כבד מאד שמקשה על המשפחה להתאזן גם כאשר רמות ההכנסה שבות לקדמותן.

טעויות נוספות שגורמות למינוס לתפוח קשורות להתנהלות הכלכלית שלנו ולאופן שבו אנו מוציאים כספים.

  1. ניהול תזרים ולא תקציב
    כאשר אנו מעוניינים לרכוש משהו, אנחנו נוטים להסתכל על כמה כסף נשאר עד לתקרת האשראי שלנו, האם ניתן לדחות הוצאה לחיוב הבא כדי שיהיה לנו מספיק מרווח לתשלום וכן הלאה. השיטה הזו היא שיטה של ניהול תזרים, והיא נכונה לעסקים בכדי למנוע מצב שבו העסק משלם כאשר אין לו רזרבות כלכליות. בניהול תקציב משפחתי, שיטה זו יכולה להוביל לבלאגן כלכלי משום שפעמים רבות קשה לנו לראות את התמונה בכללותה ולזכור את כל ההוצאות שעליהן התחייבנו, ואת ההפתעות הכלכליות שעלולות “לנחות” עלינו. בכדי להתנהל כלכלית נכון, עלינו לעבור משיטת ניהול תזרים לשיטת ניהול תקציב.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min