4 דרכים להגדלת הכנסה לבני הגיל השלישי

אין ספק שיציאה לפנסיה היא אירוע משמח המציין סיום פרק משמעותי בחייכם ומסמן זמן בו עליכם להירגע מהעומס, לטייל וליהנות אחרי שנים ארוכות של עבודה. אך עם ההתקרבות לגיל פרישה ויציאה לפנסיה אנשים רבים מתחילים גם לחשוש לגבי הביטחון הכלכלי שלהם ובצדק. אחרי הכול, לאחר שנים שהיו מקבלים באופן קבוע משכורת חודשית קבועה לחשבון הבנק שלהם, הם צריכים כעת להתקיים ולסמוך על החסכונות שצברו, קצבת זקנה מינימלית וכן על קרן הפנסיה שצריכה לממן את כל הוצאות המחייה מעתה והלאה.

צבירת הכנסה בגיל השלישי

בעוד שלחלק מהאנשים יש מספיק חסכונות וכסף כדי לעמוד בהוצאות הכלכליות השוטפות בצורה נוחה, בני גיל שלישי רבים במדינת ישראל מגיעים לגיל פרישה ללא חסכונות כלל ואף פעמים רבות אף ללא פנסיה (למעשה עד 2008 לא היה כלל חוק ביטוח פנסיוני חובה בישראל ולאנשים רבים לא הופרשו כספים לקרן פנסיה ). לכן הם צריכים לחשוב על דרכים אלטרנטיביות אחרות כדי לממן את החשבונות וההוצאות החודשיות שממשיכות להגיע כרגיל.

במאמר זה אנו נציג 4 דרכים שונות באמצעותם יכולים אנשים מבוגרים להגדיל את הכנסתם לקראת היציאה לפנסיה ולהצליח לשמור על רמת החיים אליה הורגלו לחיות עד עכשיו.

1. השכרת חדר בבית

במידה ויש לכם בבית יחידה נוספת או אפילו חדר נוסף ריק שהיה שייך בעבר לאחד הילדים , אפשרות אחת להגדלת ההכנסה היא להשכיר אותו. עם הפופולאריות העולה של פלטפורמות כמו Airbnb, היום קל מתמיד להשכיר חדר פנוי או אפילו את כל הבית לשהייה קצרת טווח. זו בהחלט יכולה להיות אפשרות מצוינת עבור פנסיונרים שיש להם מקום נוסף ורוצים להרוויח הכנסה נוספת. כמובן שאופציה זה לא מתאימה לכולם ולאפשר לאדם זר שאינכם מכירים לגור יחד אתכם זה לא תמיד דבר פשוט ולכן יש לשקול את היתרונות והחסרונות באופציה זו.

2. הגדלת הכנסה באמצעות משכנתא הפוכה

לפי נתונים של הלמ”ס,  79% מקרב בני גיל הזהב במדינת ישראל מחזיקים בבעלותם דירה או נכס נדל”ן אחר. נכסים אלו נרכשו לפני עשרות שנים במחיר זול וכעת, עם העלייה הגבוהה החלה במחירי הנדל”ן ב- 20 השנים האחרונות שווים סכומים גבוהים מאוד. כך נוצר לעיתים מצב אבסורדי בו אדם מחזיק בבעלותו נכס השווה מיליונים, אך כעת לאחר יציאה לפנסיה אין לו מספיק כסף לסגור את החודש.

דרך נוספת שהופכת להיות פופולארית מאוד בשנים האחרונות ומטרתה היא לפתור מצב אבסורדי זה, היא הגדלת ההכנסה באמצעות משכנתא הפוכה. 

משכנתא הפוכה במשפט אחד היא הלוואה כנגד שעבוד נכס המיועדת לאנשים בני 60 ומעלה בלבד. 

משכנתה הפוכה מאפשרת לבני הגיל השלישי לקבל סכום כסף חד פעמי או אפילו קבלת קצבה חודשית קבועה הנכנסת באופן סדיר לחשבון הבנק. זאת ללא צורך בבדיקת ההכנסות או עמידה ביחס החזר כלשהו ואף ללא החזר חודשי שוטף כלל. את המשכנתא ההפוכה בדר”כ מחזירים היורשים (הילדים) על ידי מכירת הבית לאחר פטירת הלווים. 

למשכנתא הפוכה יתרונות רבים והיא יכולה להוות פעמים רבות פתרון ממשי וחיוני לאוכלוסייה הבוגרת, עם זאת יש לזכור כי בדומה לכל הלוואה, היא מגיעה עם ריביות וסיכונים שיש לקחת בחשבון ולהבין לפני הגשת הבקשה. לכן מומלץ מאוד להתייעץ עם יועץ משכנתאות המכיר את הפתרונות השונים ויוכל להציג לכם את היתרונות והחסרונות על בסיס התיק האישי שלכם ולבנות לכם תכנית המותאמת עבורכם.

3. משרה חלקית

דרך מאוד פופולארית להגדלת ההכנסה לאחר פנסיה היא מציאת עבודה במשרה חלקית. משרות חלקיות בדרך כלל מאפשרות גמישות בימים ושעות העבודה והמשך שימוש בכישורים והניסיון הרב שנצבר לאורך שנות קריירה רבות. 

מעבר להגדלת ההכנסה החודשית, לעבודה במשרה חלקית יתרונות רבים נוספים. היא מאפשרת לפנסיונרים להישאר פעילים ומעודדת קשרים חברתיים והימנעות מהרגשה של בדידות שמאפיינת מבוגרים רבים בישראל.

אנשים רבים לאחר פנסיה מוצאים את עצמם אבודים ללא כל מטרה אחרי שהיו רגילים במשך עשרות שנים לקום כל בוקר ולצאת לעבוד , מציאת משרה חלקית בהחלט יכולה ליצור מסגרת בריאה ונכונה וגם לעזור בהשלמת ההכנסה הדרושה.  

4. בדיקה האם אתם זכאים להחזר מס

אם עבדתם כשכירים והחלפתם מפעם לפעם עבודות, ישנו סיכוי גבוה ששילמתם מס עודף. זה קורה פעמים רבות וחשוב להבין שאם לא תבדקו את זה ותבקשו את ההחזרה – אף אחד לא יחזיר לכם את הכסף הזה. יתרה מכך, החזר מס ניתן לבקש עד 6 שנים אחורה בלבד וגם אם לפני כן שילמתם מס ביתר – הכסף הזה אבוד. לכן, חשוב להתחיל את הבדיקה בהקדם כדי לא להפסיד סכומי כסף שרשות המסים חייבת לכם ויכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים. הבדיקה עצמה אינה עולה כסף וישנם מאות חברות כאלו שישמחו לבצע את הבדיקה עבורכם, תמורת אחוז מסויים מהסכום שמתקבל.

לסיכום יש דרכים ואפשרויות רבות שבהם פנסיונרים יכולים להגדיל את הכנסתם לאחר הפרישה, החל ממשכנתא הפוכה ועד השכרת חדר או מציאת עבודה במשרה חלקית. כמובן שבנוסף לאפשרויות אלו ישנם עוד אופציות רבות ומגוונות שניתן לחשוב עליהם לטובת שיפור ההכנסה. בסופו של דבר הדרך הנכונה והאסטרטגיה המתאימה ביותר תמיד תהיה תלויה בנסיבות חייכם ובמצבכם הכלכלי. עליכם לבחון מהי הדרך המתאימה ביותר עבורכם, בהתאם למטרות, היעדים והרצונות שלכם לאחר פרישה.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min