איך להתכונן כלכלית לבניית בית חדש?

אם אתם חושבים בכיוון של בניית בית פרטי והחלטתם שאינם רוכשים דירה חדשה מקבלן אלא הולכים על רכישת מגרש ובניית ביתכם הפרטי מאפס, חשוב מאוד שתדעו כיצד נערכים לעניין המדובר בצורה הטובה ביותר מבחינה כלכלית. חשוב שתדעו כי בניית בית מהווה הליך יותר מורכב מרכישת דירה או אפילו מרכישת בית קיים מקבלן. מדובר על הליך שכולל בו לא מעט שלבים וכן כמות רבה יותר של עבודה ואנשי מקצוע אשר מעורבים בהליך המדובר. כמובן שחשוב להתכונן בצורה המיטבית גם בהיבט הכלכלי וזאת בכדי שלא תגיעו למצב שבו אתם משקיעים סכום שאין בידיכם בבניית הבית ונכנסים לחובות ומצבים כלכליים בעיתיים. 

מהם השלבים לבניית בית פרטי

ישנם כמה וכמה שלבים שחשוב לעבור מרגע שמחליטים שמעוניינים לרכוש מגרש לצורך בניית הבית ועד הרגע שבו נכנסים לבית. הנה כמה מהשלבים המדוברים: ראשית כל, יש לברר הון עצמי ראשוני וכן ליצור תקציב ראשוני, יש לפנות לקבלת משכנתא רלוונטית, יש לפנות לאדריכל ומהנדס לצורך יצירת תוכניות בנייה, להפריד תוכניות ברשויות הרלוונטיות ולקבלת היתרי בנייה, לבחור קבלן, לבחור את שאר אנשי המקצוע הנדרשים עבור ההליך המדובר, בניית שלד, עבודות גמר, עיצוב פנים, קבלת טופס 4 מהרשות המקומית ועוד. מרגע שתקבלו את הטופס אשר יאשר לכם להתגורר במבנה שבניתם אתם למעשה יכולים להתחיל את הפרק החדש בחייכם בבית שבניתם שמתאים בדיוק לצרכים שלכם, לחלומות שלכם ולרצון שלכם.

כמה עולה לבנות בית פרטי?

השלב הראשון בחישוב של עלויות הבנייה הוא חישוב הכסף הזמין לרכישת הקרקע או הבנייה עצמה. בכדי לעשות זאת יש להבין מהו גובה ההון העצמי שלכם ובהתאם לכך מהי המשכנתא שאתם מעוניינים לקחת בנוסף לצורך רכישת הקרקע והן לצורך הליך הבנייה. בכדי לעשות חישוב מושכל ומסודר וכדאי מאוד אפילו להשתמש באקסל לצורך ניהול הכנסות והוצאות. בטבלה ניתן לכתוב את סך ההכנסות שלכם, מהן ההוצאות הנוכחיות שלכם ועוד כמה אתם מעריכים שתהיה לכם אפשרות להוציא כך שתוכלו לקבל מושג לגבי התקציב שלכם ומהו גובה המשכנתא שאתם צריכים לבקש מהבנק.

דברים שחשוב מאוד לזכור כאשר מתכננים תקציב לבניית בית

ישנן כמה גורמים שאנשים נוטים לשכוח כאשר הם מנסים לחשב את את עלות התהליך של בניית בית. כתוצאה מכך יש לא מעט כאלה אשר נכנסים ללחץ תקציבי באמצע הבניה מה שיכול לעכב את ההליך באופן משמעותי. זו הסיבה שחשוב לכלול בתקציב מראש את כלל ההוצאות ובנוסף להשאיר גם מקום להוצאות שלא מצפים להם. הנה כמה הוצאות שלא תמיד חושבים עליהם וחשוב לקחת בחשבון: צילומים של התוכניות למטרות הגשה לצורך קבלת כל האישורים הנדרשים, לא פעם הדברים הללו יכולים להיות יקרים מאוד, ריהוט חדש במידה ואתם זקוקים לו, אם מדובר על מגרש מוחכר הרי שיהיו עלויות של תשלומים למנהל מקרקעי ישראל, היטל השבחה, מרבית הרשויות המקומיות גם מטילות בנוסף לאגרת הבנייה היטלי פיתוח שונים, דוגמאות לכמה מהיטלי הפיתול הללו הם: חיבור למערכת המים, לרשת הביוב ואם יש צורך גם סלילה של חיבור למערכת הכבישים של הרשות, עלויות מטבח לרבות ארונות ומשטח עבודה, בדיקה של מכון התקנים הישראל לצורך מכון התקנים הישראלי לצורך קבלת אישור על עמידות הממ”ד, חוזק הבטון ושמירה על בריאות הציבור, אגרת היתר ועוד.

כיום ניתן למצוא אפליקציות שונות שבהחלט יכולות לסייע בהליך תכנון כלכלי של בניית בית חדש וכדאי לבחור אפליקציה מומלצת ומוצלחת ולהשתמש בה.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min