צורך שהוא חובה לעומת מותרות – מה ההבדל ואיך זה קשור לניהול תקציב משפחתי?

קואצ'ר פיננסי למשפחה

אנשים שמוכרים דברים כאלה או אחרים מתייחסים לציבור כאל "צרכנים". במילה צריכה מסתתרת המילה צורך, אבל המשמעות של צורך עשויה להיות חמקמקה. תיאוריות מדעיות ניסו להסביר מהם צרכים וכיצד הם שונים אלה מאלה. מבלי להיכנס יותר  מדי לעומק לתיאוריות מדעיות כדוגמת תיאוריית הצרכים של מאסלו, נתמקד בשני דברים מרכזיים. נסביר מהו ההבדל בין צורך שהוא חובה לבין צורך שהוא מותרות. נסביר גם איך זה קשור עם ניהול תקציב ביתי ולמה ערבוב בין חובה לבין מותרות עלול להיות מזיק ולהכניס אנשים לחובות משמעותיים. 

צריכים או לא צריכים, זו השאלה

תרבות הצריכה המודרנית רוצה שכולנו נצרוך כמה שיותר הרבה. אבל מאחורי כל אותן סיסמאות שיווק מפולפלות, צריך לזכור עובדה בסיסית. לא כל מה שאנחנו קונים אנחנו באמת צריכים. ישנם דברים בסיסיים שאותם אנחנו צריכים, מכיוון שהם חיוניים עבור הקיום שלנו. לדוגמא, אם לא נקנה אוכל ואם לא נקנה בגדים, לא נוכל לשרוד לאורך זמן. אלה מוצרי חובה חיוניים. אבל חשוב להבין שתחת הכותרת של "מזון" אפשר למצוא גם לא מעט מותרות. לדוגמא, לחם, תפוחי אדמה, גבינה פסטה, ירקות, פירות, בשר, אלה נחשבים לחובה. הם עונים על הצורך שלנו באוכל מזין. אך מה  לגבי קוויאר, או גלידת יוקרה מיובאת או יין שמפניה? אלה מותרות שאפשר להסתדר בלעדיהם. אנחנו לא באמת צריכים אותם, אבל לפעמים, במינון מסוים, הם עשויים להיות חשובים למדי כי הם מביאים עימם עונג ותחושה מהנה. במסגרת לימודי כלכלת המשפחה אפשר להבין יותר לעומק את הקו הנכון לכל אחד, לכל משפחה, בין חובה לבין מותרות. יש פה עניינים של העדפות וגם של איכות חיים, אך זה מתקשר גם עם היכולת הכלכלית שלכם ועם מה שאתם רוצים בעתידכם. כאשר בונים תקציב, ניתן להגדיר הוצאה מסוימת שתאפשר לצרוך מזון שהוא מותרות (לרבות מסעדות ובילויים), לצד אוכל רגיל. זה עניין של מינון. 

הגדרת מטרות לשיפור כלכלת המשפחה 

מרוב שכולנו חשופים לפרסומות, אנו לפעמים מערבבים בין מה שנחוץ לנו באמת לבין מה שלא באמת נחוץ לנו, ברגע זה. אנו זקוקים לבגדים, אנו זקוקים למכונית, אנו זקוקים לקורת גג. אבל האם זה אומר שכל מכונית שהיא תהיה בחירה מוצלחת? או שכולנו יכולים לגור בהרצליה פיתוח, בבית פרטי מפואר? 

על פי פירמידת הצרכים, כאשר הצרכים הבסיסיים מתמלאים, כולנו רוצים ושואפים לקבל יותר. זה טבעי והגיוני. אבל לרצות יותר, זה לא אומר שצריך לאבד את הדרך. ייעוץ לכלכלת המשפחה יכול ללמד אתכם שיטות לניהול תקציב מסודר, על בסיס הגדרת צרכים משפחתית והגדרת מטרות. כאשר מניחים מול העיניים מטרות מסוימות, הן יכולות לסייע לנו לנהל את התקציב בצורה יותר טובה ונכונה. 

וזה לא רק מזון. צורך בסיסי, צורך בביטחון, לא מתחיל ונגמר ברכישת מערכת אזעקה ביתית, למשל. אפשר להגדיר מטרה חשובה לא פחות, שהיא ביטחון כלכלי. כאשר מגדירים את הצורך הזה כצורך חשוב, מקבלים מוטיבציה לבזבז פחות על מותרות (למשל, מסעדה בכל יום) ולשים בצד כסף, כדי לחסוך. החיסכון הזה יכול להיות מופנה עבור לימודים גבוהים לילדים, עבור קניית נכס להשכרה, עבור חיסכון גדול יותר פנסיה בשביל עתיד בטוח בגיל מבוגר. 

יועץ כלכלי בכיר שמסייע למשפחות יכול לסייע גם לכם להבין איך שינויי חשיבה יעזרו לכם לשנות הרגלים לא מוצלחים. תוכלו לזהות האם כיום אתם קונים יותר מדי מותרות ואיך אפשר לחלק בצורה יותר אפקטיבית את התקציב שלכם. כאשר מוצאים איזון נכון, המשפחה כולה תוכל ליהנות מהחיים וגם לצאת מהחובות ולבנות עתיד כלכלי טוב יותר. 

GIL_ORLY-18-22-min

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר"

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר" של סוד הכסף

icon-05-min
דילוג לתוכן