החלטות ודפוסי התנהגות בתחום כלכלת המשפחה שישמשו דוגמא למופת עבור ילדיכם

הורים אחראים כבר מבינים, שחינוך טוב לילדים כולל הרבה רבדים. אחד הרבדים החשובים הוא ללמד מה נכון ומה לא נכון, בתחום הכלכלי. והחינוך הטוב ביותר זה לא סתם לומר מה צריך לעשות אלא להראות ולהדגים מה עושים וממה להימנע, כדי לסגל התנהגות כלכלית נבונה. כך תעזרו ליצור עתיד כלכלי מוצלח, לילדים שלכם. 

התנהלות כלכלית לפי תקציב 

ההתנהגות הכלכלית הבסיסית והנכונה ביותר, היא לחיות לפי תקציב. בניית תקציב משפחתי זה הדבר שמבדיל בין משפחות שחיות ברווחה ובביטחון כלכלי לבין משפחות שלא מצליחות לסגור את החודש. ושימו לב, גם אנשים שמרוויחים יפה מאוד, נקלעים למצוקה כלכלית אם הם לא יודעים לבנות תקציב וחיים ללא שום ארגון כלכלי. אל תהססו, שתפו את הילדים בקבלת החלטות כלכליות משפחתיות והראו להם, מה זה אומר תקציב כלכלי ולמה חשוב לחיות בתוך המסגרת. 

לחשוב על העתיד ולא רק על היום 

תוכניות לעתיד הן דבר חשוב, בחיים בכלל ובכלכלת המשפחה בפרט. התבססות כלכלית לא נשענת רק על הכנסה חודשית נאה. ההתבססות נשענת על תכנון פיננסי משפחתי, על הגדרת מטרות ועל התווית מסלול, איך להגיע לשם. אם אתם מתחילים לחסוך היום עבור חופשה משפחתית או עבור בר מצווה או בת מצווה בעתיד, אתם מרוויחים פעמיים. קודם כל, תוכלו להגיע לזה בלי הלוואות יקרות. שנית, הילדים שלכם יבינו עד כמה חשוב לתכנן, לפעול בצורה מאורגנת ולא להניח למציאות להתנהל מעצמה, ללא יד מכוונת. 

הראו לילדים איך חסכונות מצטברים 

אם חסר לכם ידע כלכלי, למענכם ולמען עתיד הילדים שלכם, הירשמו אל קורס כלכלת המשפחה. אך בינתיים, תוכלו להמחיש לכל בני הבית, על חשיבות החיסכון. לדוגמא, תנו לילדים דמי כיס אשר חלק מהם נכנסים לתוך קופת חיסכון. כעבור זמן מה, תוכלו להראות להם כיצד החיסכון שהצטבר מאפשר להם לקנות מתנה גדולה, שתסב להם הנאה רבה. וויתור על מעט כסף ביום יום, מאפשר לכל אחד לחסוך ולהשיג מטרות גדולות – בהמשך. 

אפשר לבלות, אך שמים גבולות 

עוד דבר שבו כדאי לתת דוגמא לילדים – ההבדל שבין חסכנות לבין קמצנות. לא חייבים לנהל אורח חיים קמצני, כחלק מהאסטרטגיה איך לצאת מחובות. מה שצריך לעשות וגם להראות לילדים, זה שאפשר לדוגמא לבלות וגם לצאת לשופינג, אבל בתנא שמים גבולות ברורים. לדוגמא, אין שום סיבה לאכול במסעדה או להזמין אוכל הביתה, חמש פעמים בשבוע. לעומת זאת להזמין פעם בשבוע או פעם בחודש, בהחלט יכול להיות דרך טובה ליהנות וגם לשמור על תקציב. ומותר לקנות מותגים מפעם לפעם, אבל לא כדאי שכל פריט אופנה כזה או אחר יהיה מהמותג הכי יקר. מדי פעם מתפנקים עם מותג וביתר הפעמים, רוכשים במחירים חסכוניים ומשתלמים.

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min