מאז שעמית ואגם תמיר בנות השמונה והעשר גילו את חנות הדגל של אחד ממותגי הבובות המובילים לילדות, כל נסיעה משפחתית לתל-אביב הפכה לסיוט עבור הוריהן. לאמא ולהורים אבא שלהן, שפנו אליי מיד לאחר הרצאה שנתתי בנושא ילדים וכסף, לא הייתה בעיה עקרונית עם העצירה הקבועה בחנות. בסך הכל, הם סיפרו לי, המוצרים שם די איכותיים, והם רצו לאפשר לבנות שלהם ליהנות מחוויית הקנייה.

אז איפה התחילה הבעיה? בגיל שמונה ועשר לעמית ואגם לא היו גבולות בכל הנוגע לכסף, הן לא הבינו שמדובר במשאב מצומצם שלא גדל בארנק של אמא, והתקשו להבין למה הוריהם מרשים להן לרכוש עטים ממותגים בשווי עשרה שקלים, אך מסרבים להעניק להן בובות ענק בשווי מאות שקלים.

בעולם אידיאלי, מערכת החינוך הייתה מעניקה לילדינו גם שיעורים בסיסיים בצרכנות פיננסית, ומלמדת אותם מושגים כמו “חיסכון”, “השקעה”, ו”משכורת”. אבל כידוע איננו חיים בעולם אידיאלי, וכפי שאמרתי וכתבתי גם בעבר, התפקיד הזה שייך לכם הורים יקרים, בין אם תרצו ובין אם לא.

אז איפה מתחילים? בלהריח ולמשש את הכסף, למשל.

דמי הכיס במשפחת תמיר עומדים על 20 שקלים בשבוע, סכום סביר לכל הדעות, אך בעבר ההורים של אגם ועמית לא נתנו להן את הכסף פיזית ליד – אלא סיפרו להן עליו, והציעו להן לקנות לעצמן צעצועים וצ’ופרים בהתאם לתקציב. קשה לצפות מילדה בת שמונה לזכור כמה כסף הופקד ב”חשבון” הווירטואלי שמנוהל על-ידי הוריה, ולכן כל ביקור בחנות הצעצועים התפתח לסצנה של בכי ותסכולים, כאשר הילדות סירבו “לקנות” את הסברי הוריהן בדבר היקף דמי הכיס שצברו.

עצתי הראשונה להוריהן של שתי הבנות החמודות הייתה להעביר את השטרות והמטבעות אליהן, להגדיר בבירור את מטרת דמי הכיס (במקרה ובגיל הזה, הכסף נועד לצעצועים וצ’ופרים), ולציין בבירור שזה כל התקציב למטרה זו, ושאם הן רוצות מתנה גדולה יותר עליהן לחסוך משבוע לשבוע. כמו כן מומלץ לעשות הפרדה ברורה בין דמי הכיס לבין מתנות יום ההולדת, ולהסביר לילדים שאין קשר בין הדברים, ולא ניתן לרכוש מתנות “על החשבון” חודשים רבים לפני יום ההולדת או אירוע חגיגי אחר, בין אם זה מסיבת יום הולדת של תלמיד אחר בכיתה שלהם או אירוע ברית של קרובי משפחה שהילדים רוצים לקנות בשבילו בגדים חדשים.

כן, גם ילדים בגיל שמונה יכולים לנהל בחוכמה את התקציב שלהם, אבל יהיה להם הרבה יותר קל לעשות זאת אם ייראו אותו בעיניים, ואפילו יאחזו בו בארנק מיוחד משלהם.

מאז שעשו זאת, מספרים ההורים, חוויית הקנייה עם הבנות הפכה בהדרגה לתענוג מלווה בהתרגשות ובהכנות מדוקדקות. הבנות יודעות בדיוק כמה כסף יש בידיהן כשהן נכנסות לחנות, וחשות גאווה כאשר הן מוצאות מוצרים המותאמים לתקציב שעומד לרשותן. השיא היה כאשר באחד הביקורים, במקום לנסות למתוח את גבול התקציב כדי לרכוש מוצר יקר יותר, הן ביקשו לדחות את הקנייה לביקור הבא – לאחר שיקבלו את דמי הכיס הבאים שלהן (או, בשפת המבוגרים, ה”משכורת” הבאה שלהן).

במשפחת תמיר המהלך הזה עבר חלק יחסית, אבל לא תמיד זה כך, וייתכן מאוד שהילדים שלכם יבדקו שוב ושוב את הגבולות הכלכליים שהצבתם להם. לכן עליכם להיערך מראש לתכנונים (“הכסף נגמר לי, בבקשה, בבקשה תקנו לי רק הפעם”) או בקשות הלוואה (“תקנו לי עכשיו, ואז חודש אל תתנו לי דמי כיס”), ולשמור על חוקים נוקשים ושקופים בנושא – ממש כמו כל בנק טוב.

משפחת תמיר לא לבד, ולא יהיה מוגזם להניח שמרבית ההורים הישראלים מוצאים עצמם חסרי אונים מול הדרישות הכלכליות ההולכות וגוברות של ילדיהם. אנו כמובן לא מדברים על דרישות בסיסיות כמו חינוך, מזון, לבוש, ואפילו חוגים יוקרתיים – אלא על קדחת הגאדג’טים והמותגים, שתוקפת גם ילדים.

מהבחינה הזאת, כסף אינו שונה מכל סוגיה הורית אחרת: על מנת לחנך את הילדים, עלינו לדעת לשמור על גבולות, וללמד שוב ושוב. ללמוד להגיד לא לחריגה, לא להלוואות, כן לשוחח ולסייע לתכנן ולחסוך. כך מתחילים להכין אותם לנהל תקציב ולשרוד בעולם של פיתויים.

            זיכרו תמיד כי ילדים צעירים מתקשים לחשב ולהבין חישובים תיאורטיים. מבחינתם, בגד יקר שישמש אותם לכמה חודשים מעיד על עושרם הרבה יותר מכסף שממתין עבורם בבנק ליום פקודה או ליום צרה. לכן, עצתי השבוע היא להרגיל אותם לנוכחותו הפיזית של הכסף בחייהם.

אגב, זו גם עצה לא רעה בכלל למבוגרים, שנוטים להיות פזרנים הרבה יותר כאשר הם מגהצים את כרטיסי האשראי בעשרות תשלומים, ולקבל החלטות נבונות ושקולות יותר כאשר הם מוציאים מזומנים מהכיסים.

            איך עושים זאת? בשלב הראשון למדו את ילדיכם ליצור את הקשר בין המוצרים והשירותים שהם קונים, לבין השטרות והמטבעות שהם מבזבזים. תופתעו לגלות באיזה גיל צעיר הם יוכלו להבנות זאת, ממש כמו שמחליפים צעצוע בצעצוע אחר בגן הילדים.

            בשלב השני, כשהם מעט יותר גדולים, ודאו שהם מבינים את העובדה שדווקא ה”נפנוף” באושר ובמותגים, הוא שגורם להכחדת המשאבים המשפחתיים, וכי בטווח הארוך דווקא חיסכון יביא לעושר – וגם לאושר, ובכך נדון בהרחבה בשבוע הבא.

דמי הכיס צריכים לשמש כלי מרכזי לחינוך פיננסי, להלן כללי “עשה” ו”אל תעשה” עם דמי כיס:

עשה אל תעשה
להגדיר סכום נפרד לכל מטרה (בגדים, בילויים, מתנות, ממתקים) בהתאם לגיל הילד ולצרכיו הגדרת סכום כולל של דמי כיס
להגדיר בכתב עם הילד את המטרות, 
לסייע לו לשמור על התקציב
להשאיר את הילד להתמודד לבד
ללמד לתכנן לאירועים עתידיים 
(לצבור כסף למשחק יקר, לימי הולדת)
לתת כסף רק להוצאות השוטפות
להתאים את התקציב ואת סעיפי התקציב ליכולות של הילד, להוסיף עם השנים עוד ועוד סעיפים לניהול עצמי לתת לילד דמי כיס ללא קשר לגילו ולהתפתחותו
לא להלוות כספים על חשבון דמי כיס עתידיים, לא לאפשר חריגות, לתת לילד לשלם מחיר על טעויות ללמוד לחיות בגרעון ובהלוואות, “לרחם” ולחסוך מהילד את המחיר של חריגה בתקציב
לשבת עם הילד אחת לחודש ולבדוק כיצד נוהל התקציב, ללמד מטעויות ולשוחח על ניהול תקציב העיקר שהילד מסתדר
ללמוד לחסוך, לעודד חסכון ולתת ריבית על חסכון, לספר כיצד משקיעים לחסוך עבור הילד מאחורי גבו
 

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

רוצה פריצת דרך כלכלית?
אני מזמין אותך לקבל “שיחת ייעוץ ובהירות” ( ב ZOOM)  ללא עלות 
ליצירת פריצת דרך כלכלית 
עם מנטור של תכנית סוד הכסף

icon-05-min