הלוואות בצורה כזאת או אחרת מלווות את כולנו לאורך החיים. כאשר ההלוואות נמצאות בשליטה, הן יכולות לסייע להשיג מטרות, לקנות בית, לקנות רכב, לממן חתונה וכן הלאה. הבעיה מתחילה כאשר החובות יוצאים משליטה. השאלה איך לצאת מחובות זו שאלה קריטית, אפילו גורלית. מפני שכאשר אנו טובעים בתוך חובות בלתי נגמרים, אנו מאבדים את השליטה על מצבנו הפיננסי. חובות מורידים את דירוג האשראי שלנו כיחידים או כמשפחה. ולא פחות חשוב – חובות מעיקים על הלב ומשפיעים על הרווחה הנפשית שלנו ולא רק על הנינוחות החומרית. אז איך יוצאים מחובות והאם כל אחד יכול – אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לפספס את הדברים החשובים הבאים. 

יציאה מחובות, מאיפה מתחילים? 

אנשים ומשפחות שמרגישים כי הם טובעים בתור ערימה של חובות, עשויים להרגיש אבודים. זה עשוי להיראות מאיים, אבל זה קורה פשוט כי זו הפעם הראשונה שבה אתם ניגשים לשאלה איך לצאת מחובות במלוא הרצינות. יכול מאוד להיות שעד עכשיו טאטאתם את הבעיה מתחת לשטיח והעדפתם להתעלם. אז קודם כל, דעו שהמציאות מראה שמי ששואל את עצמו (או שואלת את עצמה) איך יוצאים מחובות וייגש לעניין בצורה מסודרת ועם מוטיבציה גבוהה – יצליח. כדי להתחיל עם האתגר הזה, שצפוי לשנות לכם לטובה את החיים, אפשר להגדיר נקודת התחלה מאוד מאוד ברורה עבור יציאה מחובות. נקודת ההתחלה שלכם היא להגדיר מטרה. המטרה שכדאי להגדיר היא קונקרטית, אישית ונועדה לתת לכם מוטיבציה חזקה לאורך כל התהליך. וכעת נסביר. 

נניח, תשאלו את עצמכם איך לצאת מחובות, על מנת שסוף כל סוף תוכלו לקחת את המשפחה לטיול מפנק במיוחד בחו”ל. כמובן לא רק טיול לחו”ל יכול לשמש תמריץ בשביל לעשות שינוי כלכלי ופיננסי מהותי. המוטיבציה יכולה להיות כדי לחסוך לילדים לטובת אוניברסיטה. או, שרוצים שיהיה יותר כסף פנוי כדי שאפשר יהיה להחליף את הרכב הישן או כדאי שאפשר יהיה לעזור לילדים להגיע לדירה או כדי שתוכלו לשפץ את הבית, לעבור דירה או לקנות סוף כל סוף את הדירה שרציתם. בקיצור, הגדירו מה החלום שלכם שכסף יכול להגשים – הקמת עסק, חיסכון יפה לפנסיה בשביל העתיד שלכם וכו’. 

איך לצאת מחובות גדולים?

סביר להניח שאם אתם כאן, ושואלים את עצמכם איך לצאת מחובות, אין לכם חוב קטן ושולי. מי ששואל את עצמו איך לצאת מחובות ומוטרד מזה כל הזמן, לקח בעבר המון הלוואות, אולי נעזר בהלוואות משפחתיות, לא מצליח להחזיר חובות עסקיים, אולי גם המינוס נמצא מזמן בחריגה ובקיצור – לא נעים. אז איך יוצאים מחובות גדולים ומשמעותיים? בהמשך ניתן כמה כללי אצבע טובים. אולם, חשוב להבין שאין שום קיצורי דרך כדי להצליח עם יציאה מחובות. לאחר שמגדירים מטרה ומוטיבציה, צריך להיערך עם תוכנית כלכלית מקיפה, גדולה ומסודרת. התמכרות לחובות היא במידה מסוימת כמו התמכרות לסיגריות. יש כאלה שיכולים להיגמל לבד. בדרך כלל, נעזרים בתמיכה. בניית תוכנית חילוץ כלכלית מסודרת עבור יציאה מכל החובות בהחלט יכולה להוביל אתכם בסוף התהליך למקום שונה, חיובי ונכון, בחיים שלכם. 

יציאה מחובות, מתי הזמן הנכון לצאת מהחובות? 

אם שאלתם את עצמכם בעבר מתי הזמן הנכון לבצע שינוי כלכלי חיובי, התשובה היא – ממש עכשיו. אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל תהליך של יציאה מחובות. אפשר להתחיל תהליך עבודה נכון, גם אם החובות רק מתחילים להיווצר ורוצים למנוע מהם לתפוח ולצמוח. ולא משנה עד כמה אתם מרגישים מבולבלים, חוששים, או מפוחדים, אל תדחו. את התשובה לשאלה איך יוצאים מחובות אתם יכולים לקבל בעזרת קורס, סדנא או ייעוץ בכלכלת המשפחה. הדבר החשוב הוא להתחיל כמה שיותר מהר. שאלו את אלה שכבר סיימו את כל התהליך או חלק מהתהליך של יציאה מחובות ותבינו עד כמה שתחושת השחרור ואיכות החיים, יעשו גם לכם ולמשפחה שלכם – רק טוב. 

איך יוצאים מחובות כשיש כל כך הרבה הלוואות? 

כעת נעבור לטיפ חשוב שיכול לעזור לכם עם התהליך של איך לצאת מחובות. הדברים לא נעשים בצורה סתמית על ידי כוח הרצון. איך יוצאים מחובות? בעזרת תהליך מובנה שיכול לכלול פעולה שנקראת איחוד הלוואות. משמעות הדבר היא שאת כל סוגי החובות וההלוואות שלכם, שיוצרים בלבול, אי סדר או מבוכה, מכסים על ידי הלוואה אחת גדולה. זה לא פותר את כל הבעיות ביום אחד, זה מצריך עוד צעדים נוספים, אבל זה מרכיב שמאוד יכול לעזור בתהליך מובנה של יציאה מחובות. 

האם אפשר לשים סוף למינוס? 

טיפ נוסף שיעזור לכל מי שרוצה לדעת איך לצאת מחובות הוא להתמקד במינוס. כדי לסגור את המינוס ולהתחיל לשלוט על ההיבט הפיננסי של החיים שלכם, יש צורך להגדיר את כל ההוצאות החודשיות השונות שלכם. מאמנים כלכליים ויועצים לכלכלת המשפחה שנשאלים לא פעם איך יוצאים מחובות מסבירים שצריך שכל הנתונים על ההוצאות וההכנסות שלכם יהיו מול העיניים. בהמשך התהליך של יציאה מחובות תוכלו לתכנן תקציב חודשי קדימה, מבעוד מועד. בצורה כזאת, תוכלו להפנות תקציב קבוע עבור סגירת המינוס ועבור סגירת ההלוואות. 

עד כאן תיארנו בכמה עקרונות ראשוניים, איך לצאת מחובות. אך כמובן כל אחד, כל אחת וכל משפחה שמתמודדים עם הר של חובות מהווים סיפור שלם וייחודי בפני עצמו. קחו את עצמכם בידיים ותוכלו לא רק לשאול איך לצאת מחובות אלא גם לסגור את המינוס אחת ולתמיד ולהיפרד מחיים עם חובות.