המחיר הכבד שמשפחות משלמות על איזור הנוחות של מינוס קבוע בבנק

ייעוץ תקציב משפחתי

מרבית המשפחות בארץ נמצאות במינוס קבוע בבנק. זה לא מצב זמני אלא אפשר להגדיר אותו ממש ככרוני. לכאורה, מינוס קבוע בבנק הוא ברירת המחדל, איזור נוחות שצריך לחיות איתו כי "אין מה לעשות". אבל למעשה יש הרבה מה לעשות וזה אפילו כדאי. כאשר מבינים את המחיר הכבד שמשפחות משלמות על הנוחות (לכאורה) הזאת, עולה השאלה – מה עושים עכשיו. נתאר בקצרה את המחיר, למה הוא כבד ואין אפשר לפתוח דף חדש, אחת ולתמיד. 

המחיר הישיר של מינוס בבנק

האם אתם יודעים שעל איזור הנוחות של מינוס בבנק אתם משלמים לבנק ריבית? יכול מאוד להיות שאתם יודעים זאת היטב, ובכל זאת שווה להציף את הנקודה הזאת כי מאוד קל לשים אותה בצד ולשכוח אותה. הריבית שאתם משלמים עבור מינוס היא לא נמוכה בכלל. אבל מרבית האנשים כלל לא שמים לב עד כמה היא גבוהה. זו ריבית שמרוב שהיא נוחה, שוככים שזה כסף טוב שלכם, שאתם פשוט זורקים לפח. כדי להתחיל להתנהל אחרת, רצוי לבנות תקציב משפחתי. בתקציב הזה רשמו לפניכם באותיות גדולות וברורות כמה כסף באמת אתם משלמים בכל חודש עבור הריבית הזאת. אם אתם לא יודעים מהו מחיר הריבית בשקלים – בדקו את תנועות העו"ש. מדי חודש או פעם בשלושה חודשים, הבנק מקזז מחשבונכם את הוצאות הריבית של יתרת החובה בבנק (מה שאנו קוראים לו – מינוס בחשבון). 

מינוס בבנק גורם לכניסה לחובות 

מעבר לריבית היקרה שאתם משלמים על אותו אזור נוחות, שימו לב שמינוס כרוני עשוי לנבא את הכניסה לחובות כבדים. איך זה קורה? שימו לב שמסגרת אשראי בחשבון לא נועדה למצב שבו כל הזמן נהיה במינוס. מטרת המסגרת היא להוות פתרון זמני, אם במקרה הגיעה הוצאה חריגה שלא התכוננו אליה. מי שכל הזמן מנצל את המסגרת בחשבון למעשה עומד בפני מצב לא נעים בכל פעם שנופלת איזו הוצאה חריגה. במקרה זה, הפתרון הוא ללוות כסף מהבנק או ממקורות אחרים. כאשר מוסיפים לזה את המשכנתא, הלוואות לרכב, הלוואות לחופשה וכיוצא בזה, פתאום מגלים שהחובות גורמים למשפחה לקרוס. וטיפ חיוני – את השאלה איך יוצאים מחובות כדאי לשאול כמה שיותר מוקדם. אפילו אם החובות שלכם לא מאוד גדולים, בעזרת יועץ כלכלי תוכלו להתמודד איתם. ואם החובות גדולים וגם המינוס תופח, חשוב מאוד שתבצעו שינוי בכלכלת המשפחה כדי לא להגיע למצבים קשים עוד יותר. 

הגבלה בחשבון – מאוד לא נעים 

אתם לא חייבים להיות בוגרים מרוצים של קורס כלכלת המשפחה, כדי להבין את העובדה הבאה: אם מושכים כסף מהחשבון בלי סוף, אתם עשויים להסתבך מול הבנק. ניצול של כל מסגרת האשראי וניסיון לשלם בשיקים יביא להחזרה של שיקים מסיבת חוסר כיסוי. אם חוזרים עשרה שיקים בתוך פרק זמן מסוים, החשבון שלכם הופך למוגבל. הגבלה בחשבון עשויה לגרום לבנק לבטל לכם לא רק מסגרות אשראי אלא גם כרטיסי אשראי. חשבון בנק במצוקה עלול לגרום לכם קושי לקבל משכנתא, הלוואה לעסק או אפילו לקנות רכב בליסינג. לא נעים. 

המחיר המשפחתי הכבד שתרצו למנוע 

בעזרת יועץ לכלכלת המשפחה תוכלו ללמוד הרגלים כלכליים נכונים ותוכלו להיפטר מהמינוס ולצאת מהחובות. וכדאי לזכור כי יש לא רק מחיר כלכלי מתלווה למינוס כרוני. מצוקה כלכלית גורמת לאווירה לא נעימה בבית. שיעור הגירושין בקרב משפחות במצוקה כלכלית גבוה מאוד. התנהלות נכונה כעת, תוכלו להביא אתכם לפריחה ולצמיחה, למקום טוב יותר ולבסיס כלכלי ומשפחתי יציב. 

GIL_ORLY-18-22-min

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר"

אהבתם? שתפו עם חברים!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעזרו לך לעשות עוד כסף

קבלו במתנה גישה ל "ספריית העושר" של סוד הכסף

icon-05-min
דילוג לתוכן